Sort by

r has logged 89 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Significant Other

Significant Other

2022
×
★★
Edit this entry  
18
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Murmur of Youth

Murmur of Youth

1997
×
★★★★
Edit this entry  
17
Intimates

Intimates

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★½
Edit this entry  
08
Millennium Mambo

Millennium Mambo

2001
×
★★★★
Edit this entry  
04
Warriors of Future

Warriors of Future

2022
×
★★★
Edit this entry  
03
The Crazies

The Crazies

2010
×
★★½
Edit this entry  
02
Pearl

Pearl

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Fallout

The Fallout

2021
×
★★★
Edit this entry  
29
#Alive

#Alive

2020
×
★★½
Edit this entry  
28
The Night Comes for Us

The Night Comes for Us

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
26
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★
Edit this entry  
26
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★
Edit this entry  
21
Pandora

Pandora

2016
×
★★★
Edit this entry  
20
BLAME!

BLAME!

2017
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Good Nurse

The Good Nurse

2022
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Road

The Road

2009
×
★★★½
Edit this entry  
02
Ajoomma

Ajoomma

2022
×
★★★★
Edit this entry  
24
Speak No Evil

Speak No Evil

2022
×
★★★
Edit this entry  
21
Three Thousand Years of Longing

Three Thousand Years of Longing

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★★
Edit this entry  
17
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Do Revenge

Do Revenge

2022
×
★★★
Edit this entry  
04
As Above, So Below

As Above, So Below

2014
×
★★★★
Edit this entry  
28
Nope

Nope

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
27
My First Summer

My First Summer

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The World to Come

The World to Come

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Orphan: First Kill

Orphan: First Kill

2022
×
★★½
Edit this entry  
21
Drifting

Drifting

2021
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Looming Storm

The Looming Storm

2017
×
★★★★
Edit this entry  
15
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★
Edit this entry  
14
Dolittle

Dolittle

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Prey

Prey

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★★½
Edit this entry  
30
Lilya 4-ever

Lilya 4-ever

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Saving Face

Saving Face

2004
×
★★★★
Edit this entry  
23
Revenge

Revenge

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Sadness

The Sadness

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Intimate Confessions of a Chinese Courtesan

Intimate Confessions of a Chinese Courtesan

1972
×
★★★★
Edit this entry  
01
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
Edit this entry  
30
Crush

Crush

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Cure

Cure

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★½
Edit this entry