Sort by

ellis has logged 22 entries for films during August 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Cars 3

Cars 3

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 2

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 1

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Prey

Prey

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Rise of the Teenage Mutant Ninja Turtles: The Movie

Rise of the Teenage Mutant Ninja Turtles: The Movie

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Prey

Prey

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Predators

Predators

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Predator 2

Predator 2

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Predator

Predator

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
DC League of Super-Pets

DC League of Super-Pets

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Donald Glover: Weirdo

Donald Glover: Weirdo

2012
×
Read the review Edit this entry  
01
Super Dark Times

Super Dark Times

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry