Highest rated films

  • Mirror

    ★★★★★

  • Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

    ★★★★★

  • A Woman Under the Influence

    ★★★★★

  • Close-Up

    ★★★★★

  • The Red Shoes

    ★★★★★

  • Neon Genesis Evangelion

    ★★★★★

  • The 120 Days of Bottrop

    ★★★★★

  • Lost Highway

    ★★★★½

  • Taste of Cherry

    ★★★★½

  • Margaret

    ★★★★½

  • Death in Venice

    ★★★★½

  • The Death of Louis XIV

    ★★★★½

  • Yusuf Islam: BBC Four Sessions

    ★★★★½

  • Minari

    ★★★★

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★

  • The Living End

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 37 Films watched
  • 7.4 Average per month
  • 1.9 Average per week

Milestones

First Film

Never Rarely Sometimes Always

Jan 2

Most Watched

Margaret

twice

A Woman Under the Influence

twice

Close-Up

twice

Last Film

Margaret

May 12

Genres, countries & languages

Drama
28 films
Comedy
7 films
Romance
6 films
Thriller
6 films
Horror
5 films
Sci Fi
4 films
Crime
3 films
Mystery
3 films
Music
3 films
Documentary
2 films
USA
21 films
France
6 films
UK
4 films
Canada
4 films
Iran
3 films
Spain
2 films
Germany
2 films
Japan
2 films
Australia
1 film
USSR
1 film
English
27 films
Italian
4 films
French
3 films
German
3 films
Spanish
2 films
Japanese
2 films
Korean
2 films
Russian
2 films
Azerbaijani
2 films

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 18 Added 45

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Sophie’s most liked review

Mirror

★★★★★

i want to die and i want to live. i want to breath the air that we all breath and float like a leaf through the wind. i want to lay in a field and stick my feet in a creek and have icy cold days pour tears down my…

More reviews

Sophie’s most liked list

Highs and lows

Highest Average

Neon Genesis Evangelion
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

After We Collided
Average weighted rating:

1.5

Most Popular

The Matrix
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Yusuf Islam: BBC Four Sessions

Films Sophie watched in 2021

  • Margaret
  • I Believe in Unicorns
  • The Living End
  • The Red Shoes
  • Eli
  • A Woman Under the Influence
  • Lost Highway
  • Strawberry and Chocolate
  • The Death of Louis XIV
  • I Still Believe
  • Minari
  • Spree
  • Death in Venice
  • Malcolm & Marie
  • Yusuf Islam: BBC Four Sessions
  • Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion
  • Neon Genesis Evangelion
  • The Matrix
  • After We Collided
  • Possessor
  • Swallow
  • Mirror
  • Always Shine
  • Pieces of a Woman
  • Where the Heart Is
  • Taste of Cherry
  • A Woman Under the Influence
  • Giant Little Ones
  • The 120 Days of Bottrop
  • Margaret
  • (T)Raumschiff Surprise - Periode 1
  • Head
  • Bacurau
  • Yes, God, Yes
  • Close-Up
  • Close-Up
  • Never Rarely Sometimes Always

World map

Highly rated films Sophie is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Judas and the Black Messiah
  • Mass
  • The Mitchells vs. The Machines
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • CODA
  • Petite Maman
  • On the Count of Three

Highly rated with Sophie’s friends Patron

  • Sound of Metal
  • Minari
  • Shiva Baby
  • Nomadland
  • Judas and the Black Messiah
  • The Father
  • Saint Maud
  • Promising Young Woman
  • Pieces of a Woman
  • I Care a Lot
  • Godzilla vs. Kong
  • Malcolm & Marie
  • Zack Snyder's Justice League

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more