Highest rated films

  • The Queen's Gambit

    ★★★½

  • Da 5 Bloods

    ★★★½

  • Normal People

    ★★★

  • All the Bright Places

    ★★★

  • Cuties

    ★★★

  • This Is Paris

    ★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★★

  • Good Time

    ★★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★★

  • Nocturnal Animals

    ★★★★★

  • A Ghost Story

    ★★★★★

  • Casino

    ★★★★★

  • The Wizard of Oz

    ★★★★★

  • Dog Day Afternoon

    ★★★★★

  • Metropolis

    ★★★★★

  • Mirror

    ★★★★★

  • A Single Man

    ★★★★★

  • The Cat in the Hat

    ★★★★★

  • Man with a Movie Camera

    ★★★★★

  • Love & Mercy

    ★★★★★

  • A Grand Day Out

    ★★★★★

  • The Servant

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 155 Films watched
  • 12.9 Average per month
  • 3 Average per week

Milestones

First Film

Uncut Gems

Jan 2

Most Watched

Party Monster

twice

The Wizard of Oz

twice

Tenet

twice

Uncut Gems

twice

The Kissing Booth 2

twice

Last Film

Saved!

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
108 films
Comedy
46 films
Thriller
30 films
Romance
25 films
Crime
19 films
Horror
17 films
Family
14 films
Mystery
12 films
Adventure
10 films
Fantasy
10 films
USA
98 films
UK
29 films
France
26 films
Germany
13 films
Italy
9 films
Canada
9 films
Sweden
5 films
Denmark
4 films
Belgium
4 films
USSR
3 films
English
129 films
French
22 films
German
12 films
Italian
10 films
Spanish
9 films
Chinese
4 films
Russian
4 films
Czech
2 films
Hungarian
2 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 43 Added 243

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Sophie’s most liked review

Tenet

★★½

chris nolan dialogue in every film: person 1 "oh you haven't heard of the gigantos missilative complex?" *music with loud steady beats kicks in/gets louder* *person 2 stares* person 1: "it's when the flashbacks of the odeopolis magmatism ingrained in the sphere of radicalism are turned inside out meaning the…

More reviews

Sophie’s most liked list

Highs and lows

Highest Average

The Gay and Wondrous Life of Caleb Gallo
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

After
Average weighted rating:

1.6

Most Popular

Joker
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

Degrassi: Don't Look Back
Average weighted rating:

2.9

Films Sophie watched in 2020

  • Saved!
  • Phantom Thread
  • The Death & Life of John F. Donovan
  • Party Monster
  • Party Monster
  • The Servant
  • Klaus
  • Arthur Christmas
  • The Wizard of Oz
  • Querelle
  • We Are Who We Are
  • Ice Age: The Meltdown
  • Ice Age
  • Marquis de Sade: Justine
  • Vivarium
  • Wiener-Dog
  • The Queen's Gambit
  • The Invisible Man
  • Call Me by Your Name
  • Fifty Shades Darker
  • Borat Subsequent Moviefilm
  • À Nos Amours
  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
  • Blue My Mind
  • Rocks
  • Black Christmas
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • What Ever Happened to Baby Jane?
  • The Cat in the Hat
  • The Canyons
  • The Gay and Wondrous Life of Caleb Gallo
  • This Is Paris
  • Cuties
  • Dog Day Afternoon
  • Babyteeth
  • And Then We Danced
  • Matthias & Maxime
  • Sebastiane
  • Ghost World
  • Good Time
  • I'm Thinking of Ending Things
  • Tenet
  • Tenet
  • La Belle Noiseuse
  • Excision
  • Valerie and Her Week of Wonders
  • Les Misérables
  • My Sister's Keeper
  • The Dark Knight Rises
  • mid90s
  • The Master
  • Jojo Rabbit
  • Uncut Gems
  • The Kissing Booth 2
  • The Kissing Booth 2
  • Berlin Alexanderplatz
  • Salò, or the 120 Days of Sodom
  • Salò, or the 120 Days of Sodom
  • Degrassi: Don't Look Back
  • Nymphomaniac: Vol. II
  • Nymphomaniac: Vol. I
  • Blinded by the Light
  • Wild at Heart
  • Melancholia
  • Bibi Blocksberg
  • Graduate First
  • Batman Begins
  • Fat Girl
  • Peppermint Soda
  • The Wave
  • Chinese Roulette
  • The Wizard of Oz
  • The Green Ray
  • Family Romance, LLC
  • Totally Fucked Up
  • Emma.
  • Santa Sangre
  • Inland Empire
  • The Cabin in the Woods
  • Us
  • The Needle
  • Joker
  • Twin Peaks: Fire Walk with Me
  • Little Fires Everywhere
  • It Felt Like Love
  • The Last Black Man in San Francisco
  • Da 5 Bloods
  • Meet the Fockers
  • Blue Valentine
  • Drag Me to Hell
  • Jeffrey Epstein: Filthy Rich
  • Mirror
  • The Edge of Seventeen
  • Black Panthers
  • The Grand Budapest Hotel
  • The Half of It
  • Man with a Movie Camera
  • Ema
  • Bombshell
  • Synecdoche, New York
  • Waves
  • Air Force One
  • A Ghost Story
  • Viva
  • Normal People
  • Circus of Books
  • Picnic at Hanging Rock
  • Water Lilies
  • A Single Man
  • Interstellar
  • Casino
  • Virgin Witch
  • Menashe
  • Rope
  • Love & Mercy
  • Crazy Rich Asians
  • Trixie Mattel: Moving Parts
  • Coffy
  • Spotlight
  • Louis Theroux: America's Most Dangerous Pets
  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness
  • The Wrong Trousers
  • A Grand Day Out
  • Rain Man
  • A Matter of Loaf and Death
  • A Close Shave
  • Shaun the Sheep Movie
  • Contagion
  • A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon
  • La Grande Bouffe
  • The Handmaiden
  • Nocturnal Animals
  • Pleasantville
  • Secret Obsession
  • 21 Jump Street
  • All the Bright Places
  • After
  • The Beach Bum
  • Gummo
  • Softness of Bodies
  • High Fidelity
  • To All the Boys: P.S. I Still Love You
  • Miss Americana
  • Nefta Football Club
  • Saria
  • Brotherhood
  • A Sister
  • The Neighbors' Window
  • I Love You Phillip Morris
  • Midsommar
  • The Two Popes
  • The Witch
  • Metropolis
  • The Nightcrawlers
  • Uncut Gems

World map

Highly rated films Sophie is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • The Father
  • Hamilton
  • Black Is King
  • Wolfwalkers
  • Quo Vadis, Aida?
  • Mangrove

Highly rated with Sophie’s friends Patron

  • Pulp Fiction
  • Apocalypse Now
  • La Dolce Vita
  • La La Land
  • Call Me by Your Name
  • Phantom Thread
  • The Grand Budapest Hotel
  • The Social Network
  • The Godfather
  • Parasite
  • Lost Highway
  • GoodFellas
  • Eyes Wide Shut
  • Inglourious Basterds
  • Fight Club
  • The Godfather: Part II
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Mulholland Drive
  • Lady Bird
  • Rear Window
  • Taxi Driver
  • Paris, Texas
  • The Irishman
  • Persona
  • Do the Right Thing
  • Twin Peaks: Fire Walk with Me
  • Gone Girl
  • The Lighthouse
  • But I'm a Cheerleader
  • Midsommar
  • Nomadland
  • Blue Velvet
  • Little Women
  • Never Rarely Sometimes Always
  • Uncut Gems
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Honey Boy
  • Black Christmas
  • Sound of Metal
  • Contagion
  • Howl's Moving Castle
  • Possessor
  • Bacurau
  • Another Round
  • The Assistant
  • The Lodge
  • Inception
  • Bad Education
  • Palm Springs
  • The Invisible Man
  • Knives Out
  • Soul
  • First Cow
  • Dick Johnson Is Dead
  • The Dark Knight
  • The Royal Tenenbaums
  • Kajillionaire
  • Shirley
  • Spree
  • 1917

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more