Highest rated films

  • Apollo 11

    ★★★★★

  • Midsommar

    ★★★★½

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • The Farewell

    ★★★★½

  • Pain and Glory

    ★★★★½

  • Matthias & Maxime

    ★★★★½

  • Knives Out

    ★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • Rear Window

    ★★★★★

  • A Ghost Story

    ★★★★★

  • Dog Day Afternoon

    ★★★★★

  • Bee Movie

    ★★★★★

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★★★★

  • The Color of Pomegranates

    ★★★★★

  • A Moment of Innocence

    ★★★★★

  • A Clockwork Orange

    ★★★★½

  • There Will Be Blood

    ★★★★½

  • Good Time

    ★★★★½

  • Princess Mononoke

    ★★★★½

  • mid90s

    ★★★★½

  • Burning

    ★★★★½

  • Paterson

    ★★★★½

  • Victoria

    ★★★★½

  • Don't Look Now

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 116 Films watched
  • 9.7 Average per month
  • 2.2 Average per week

Milestones

First Film

Wildlife

Jan 2

Most Watched

Shirkers

twice

Midsommar

twice

Last Film

Little Women

Dec 29

Genres, countries & languages

Drama
78 films
Comedy
29 films
Thriller
23 films
Romance
22 films
Crime
16 films
Horror
15 films
Mystery
13 films
Fantasy
13 films
Adventure
11 films
History
8 films
USA
75 films
UK
23 films
France
16 films
Canada
7 films
Germany
7 films
Italy
6 films
Japan
5 films
Switzerland
3 films
Australia
3 films
Belgium
2 films
English
98 films
French
15 films
Italian
9 films
Spanish
9 films
German
8 films
Japanese
6 films
Chinese
5 films
Latin
5 films
Swedish
2 films
Korean
2 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 48 Added 168

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Sophie’s most liked review

Matthias & Maxime

★★★★½

my heart is so full right now. this film was made with so much love and soul which seeps through till the last second. dolan has never made me laugh so much... even among all the sorrow and agony and endless longing i feel liked i’ve just been completely charmed…

More reviews

Sophie’s most liked list

contemporary films that capture life

real and raw films without dramaticized plot or excessive storylines made in the 21st century

More lists

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Santa Girl
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Consent
Average weighted rating:

3.0

Films Sophie watched in 2019

  • Little Women
  • Return of the Jedi
  • Parasite
  • A Rainy Day in New York
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Honey Boy
  • A Moment of Innocence
  • Knives Out
  • The Color of Pomegranates
  • Santa Girl
  • Bikram: Yogi, Guru, Predator
  • Marriage Story
  • The Last Black Man in San Francisco
  • The Irishman
  • Good Time
  • The King
  • The Lair of the White Worm
  • Elvira, Mistress of the Dark
  • The Passion of Joan of Arc
  • El Camino: A Breaking Bad Movie
  • The Farewell
  • The Lighthouse
  • Matthias & Maxime
  • Joker
  • God Help the Girl
  • Aladdin
  • Naomi and Ely's No Kiss List
  • The Souvenir
  • Dog Day Afternoon
  • It Chapter Two
  • Shirkers
  • Bait
  • Paterson
  • Marie Antoinette
  • Transit
  • Pain and Glory
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Bee Movie
  • Boy Erased
  • The Love Witch
  • Midsommar
  • Don't Look Now
  • The Lion King
  • Toy Story 4
  • Anima
  • Apollo 11
  • Midsommar
  • Knock Down the House
  • Yesterday
  • We the Animals
  • Victoria
  • Booksmart
  • The Hateful Eight
  • Marley & Me
  • Yellow Submarine
  • The Chambermaid Lynn
  • The Rules of Attraction
  • Rocketman
  • Leaving Neverland
  • A Bigger Splash
  • The Theory of Everything
  • Funeral Parade of Roses
  • Your Name.
  • Madeline's Madeline
  • Sauvage
  • Rear Window
  • Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile
  • The Secret
  • A Clockwork Orange
  • The First Monday in May
  • Unfriended
  • Princess Mononoke
  • Eyes Wide Shut
  • Tom at the Farm
  • Rebels of the Neon God
  • Theorem
  • Eighth Grade
  • Greta
  • At Eternity's Gate
  • There Will Be Blood
  • Happy as Lazzaro
  • Pink Narcissus
  • Under the Silver Lake
  • mid90s
  • In Bruges
  • Ghost in the Shell
  • Us
  • White Oleander
  • Interstate 60
  • The Wayward Cloud
  • Vice
  • A Ghost Story
  • Phenomena
  • Vox Lux
  • Shirkers
  • Can You Ever Forgive Me?
  • Burning
  • If Beale Street Could Talk
  • Consent
  • Climax
  • Skate Kitchen
  • Revenge
  • A Simple Favor
  • Suspiria
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Forrest Gump
  • Deadpool
  • Lilting
  • Novitiate
  • The Kissing Booth
  • Postcards from London
  • Summer 1993
  • Where Hands Touch
  • Pyewacket
  • Wildlife

World map

Highly rated films Sophie is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • When I Get Home
  • Cleaners
  • Kumbalangi Nights
  • Invisible Life
  • John Denver Trending
  • Sound of Metal
  • 1917

Highly rated with Sophie’s friends Patron

  • Eyes Wide Shut
  • The Handmaiden
  • Apocalypse Now
  • Carol
  • Call Me by Your Name
  • First Reformed
  • Possession
  • American Honey
  • Fantastic Mr. Fox
  • Parasite
  • Frisk
  • Hereditary
  • The Favourite
  • Taxi Driver
  • Knife+Heart
  • You Were Never Really Here
  • A Clockwork Orange
  • Trouble Every Day
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Cold War
  • Marriage Story
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Lady Bird
  • The Shining
  • Shoplifters
  • If Beale Street Could Talk
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Uncut Gems
  • Suspiria
  • The Irishman
  • Anima
  • Good Time
  • Burning
  • Little Women
  • Climax
  • Pain and Glory
  • Her Smell
  • The Lighthouse
  • The Farewell
  • The Beach Bum
  • Ash Is Purest White
  • Can You Ever Forgive Me?
  • Knives Out
  • Vox Lux
  • High Life
  • Booksmart
  • Leave No Trace
  • Wildlife
  • Ad Astra
  • Spring Breakers
  • The Last Black Man in San Francisco
  • Us
  • Ford v Ferrari
  • Roma
  • Midsommar
  • Hustlers
  • The Death & Life of John F. Donovan
  • The Souvenir
  • Thor: Ragnarok
  • The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more