Highest rated films

  • The Favourite

    ★★★★½

  • Roma

    ★★★★½

  • Suspiria

    ★★★★½

  • Cold War

    ★★★★½

  • Hereditary

    ★★★★

  • Isle of Dogs

    ★★★★

  • Shoplifters

    ★★★★

  • Mamma Mia! Here We Go Again

    ★★★★

  • Her

    ★★★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★★

  • The Florida Project

    ★★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★★

  • A Ghost Story

    ★★★★★

  • Stalker

    ★★★★★

  • Mommy

    ★★★★★

  • Mirror

    ★★★★★

  • Paris Is Burning

    ★★★★★

  • A Hard Day's Night

    ★★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★★½

  • Fantastic Mr. Fox

    ★★★★½

  • Skyfall

    ★★★★½

  • First Reformed

    ★★★★½

  • Solaris

    ★★★★½

  • Columbus

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 127 Films watched
  • 10.6 Average per month
  • 2.4 Average per week

Milestones

First Film

The Florida Project

Jan 1

Most Watched

Mommy

3 times

Phantom Thread

3 times

Disobedience

twice

Suspiria

twice

Mamma Mia! Here We Go Again

twice

Last Film

The Favourite

Dec 29

Genres, countries & languages

Drama
91 films
Romance
30 films
Comedy
28 films
Thriller
23 films
Mystery
13 films
Horror
12 films
Sci Fi
11 films
Adventure
10 films
Documentary
8 films
History
8 films
USA
77 films
UK
29 films
France
24 films
Germany
13 films
Canada
9 films
Italy
8 films
Ireland
6 films
Denmark
5 films
Sweden
5 films
English
104 films
French
27 films
German
10 films
Italian
10 films
Russian
10 films
Spanish
9 films
Polish
3 films
Danish
3 films
Japanese
3 films
Korean
2 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 72 Added 199

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Sophie’s most liked review

Mommy

★★★★★

like if u came when the aspect ratio changed

More reviews

Sophie’s most liked list

movies every teenager needs to watch

just some movies that had a major influence on me when i was 13-18 (basically up until now lol). most of them revolving adolescence and growing up.

More lists

Highs and lows

Highest Average

Stalker
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Sierra Burgess Is a Loser
Average weighted rating:

1.9

Most Popular

Lady Bird
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

The Poet
Average weighted rating:

2.9

Films Sophie watched in 2018

  • The Favourite
  • Cold War
  • The House That Jack Built
  • Shoplifters
  • Roma
  • McQueen
  • First Reformed
  • Skyfall
  • Leave No Trace
  • Berlin Syndrome
  • Mommy
  • Disobedience
  • Disobedience
  • Iron Sky
  • Orphan
  • Widows
  • The Miseducation of Cameron Post
  • A Bigger Splash
  • Beautiful Boy
  • Suspiria
  • Suspiria
  • I Am Michael
  • Bohemian Rhapsody
  • First Man
  • Four Adventures of Reinette and Mirabelle
  • Columbus
  • Mommy
  • Sierra Burgess Is a Loser
  • To All the Boys I've Loved Before
  • Mamma Mia! Here We Go Again
  • Big Little Lies
  • Her
  • Picnic at Hanging Rock
  • Mamma Mia! Here We Go Again
  • Mamma Mia!
  • Thoroughbreds
  • The Kings of Summer
  • Hot Summer Nights
  • Chicken Girls: The Movie
  • The Shape of Water
  • Jurassic World: Fallen Kingdom
  • Alex Strangelove
  • Hereditary
  • Psychout for Murder
  • Montparnasse Bienvenüe
  • On Chesil Beach
  • The Breadwinner
  • Lean on Pete
  • Godard Mon Amour
  • Deadpool 2
  • Rendezvous in Paris
  • Tully
  • I Love You Phillip Morris
  • The Housemaid
  • Avengers: Infinity War
  • The Bitter Tears of Petra von Kant
  • Phantom Thread
  • Call Me by Your Name
  • Justin Bieber: Never Say Never
  • Mysterious Skin
  • The Truth About Emanuel
  • BPM (Beats per Minute)
  • The Idiots
  • Ready Player One
  • Paris Is Burning
  • The Silence of the Lambs
  • A Tale of Spring
  • A Summer's Tale
  • Isle of Dogs
  • Fantastic Mr. Fox
  • The Square
  • A Hard Day's Night
  • Love, Simon
  • Annihilation
  • You Were Never Really Here
  • A Fantastic Woman
  • Room 666
  • All This Panic
  • Germany: A Summer's Fairytale
  • Before Summer Ends
  • Darkest Hour
  • Successive Slidings of Pleasure
  • Thelma
  • A Ghost Story
  • Red Sparrow
  • Audition
  • The Avengers
  • Marie Antoinette
  • The Great Gatsby
  • Loving Vincent
  • The Poet
  • Lady Bird
  • I, Tonya
  • Nostalgia
  • Twilight
  • Jennifer's Body
  • Phantom Thread
  • God's Own Country
  • The Hunt
  • The Shape of Water
  • Stalker
  • Solaris
  • Mirror
  • The Final Year
  • Phantom Thread
  • The Iron Lady
  • Happy End
  • The Killing of a Sacred Deer
  • It's Only the End of the World
  • Everybody Wants Some!!
  • Call Me by Your Name
  • Mommy
  • Source Code
  • The Post
  • Billy Star
  • Menashe
  • Stalker
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Catch Me Daddy
  • Good Time
  • mother!
  • Coco
  • The Greatest Showman
  • Everything, Everything
  • Handsome Devil
  • Stronger
  • The Florida Project

World map

Highly rated films Sophie is yet to see

  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • An Elephant Sitting Still
  • Ode to Nothing
  • Dirty Computer
  • Capernaum
  • Swing Kids
  • The Wild Pear Tree
  • The Wolf House

Highly rated with Sophie’s friends Patron

  • 2001: A Space Odyssey
  • Mommy
  • The Social Network
  • Jurassic Park
  • Possession
  • Raiders of the Lost Ark
  • American Honey
  • Moonlight
  • 20th Century Women
  • The Grand Budapest Hotel
  • The Tree of Life
  • Before Sunrise
  • Whiplash
  • GoodFellas
  • The Incredibles
  • Persona
  • La La Land
  • Children of Men
  • Her
  • Only Lovers Left Alive
  • Mulholland Drive
  • The Shining
  • Sharp Objects
  • Frances Ha
  • Mistress America
  • The Truman Show
  • The Master
  • Call Me by Your Name
  • There Will Be Blood
  • Kill Bill: Vol. 1
  • Hunt for the Wilderpeople
  • The Lobster
  • Se7en
  • Phantom Thread
  • Columbus
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • Shoplifters
  • Paddington 2
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Fantastic Mr. Fox
  • Lady Bird
  • The Florida Project
  • The Handmaiden
  • Faces Places
  • Carol
  • Eyes Wide Shut
  • Akira
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • The Favourite
  • The Killing of a Sacred Deer
  • The Tale
  • In the Mood for Love
  • Good Time
  • What We Do in the Shadows
  • Arrival
  • God's Own Country
  • Black Mirror: Hang the DJ
  • Punch-Drunk Love
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Disobedience

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more