Highest rated films

  • The Florida Project

    ★★★★★

  • Get Out

    ★★★★½

  • Dunkirk

    ★★★★½

  • A Ghost Story

    ★★★★½

  • Baby Driver

    ★★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★★

  • Logan Lucky

    ★★★½

  • The Death of Stalin

    ★★★½

  • Stalker

    ★★★★★

  • Paris, Texas

    ★★★★★

  • Mustang

    ★★★★★

  • Love & Mercy

    ★★★★★

  • Elf

    ★★★★½

  • Y Tu Mamá También

    ★★★★½

  • Ran

    ★★★★½

  • Blood Simple

    ★★★★½

  • Victoria

    ★★★★½

  • Fences

    ★★★★½

  • Wings of Desire

    ★★★★½

  • What Ever Happened to Baby Jane?

    ★★★★½

  • Masculin Féminin

    ★★★★½

  • Moonlight

    ★★★★

  • What We Do in the Shadows

    ★★★★

  • Brokeback Mountain

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 122 Films watched
  • 10.2 Average per month
  • 2.3 Average per week

Milestones

First Film

The Girl on the Train

Jan 20

Most Watched

Super Dark Times

twice

The Girl on the Train

twice

Last Film

The Disaster Artist

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
94 films
Romance
37 films
Comedy
31 films
Thriller
17 films
Horror
12 films
Crime
12 films
Mystery
11 films
Action
10 films
Fantasy
10 films
Adventure
8 films
USA
73 films
France
33 films
UK
22 films
Germany
12 films
Canada
8 films
India
5 films
Belgium
4 films
Brazil
3 films
Australia
2 films
Ireland
2 films
English
97 films
French
32 films
German
11 films
Spanish
10 films
Japanese
4 films
Swedish
3 films
Portuguese
3 films
Italian
3 films
Russian
2 films
Turkish
2 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 56 Added 241

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Sophie’s most liked review

Sophie’s most liked list

Highs and lows

Highest Average

Stalker
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Fifty Shades Darker
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Virgin Eyes

Films Sophie watched in 2017

  • The Disaster Artist
  • Begin Again
  • Collateral Beauty
  • What We Do in the Shadows
  • What Ever Happened to Baby Jane?
  • Spring Breakers
  • It's Only the End of the World
  • I Am Not Your Negro
  • The Rocky Horror Picture Show
  • Love & Mercy
  • Elf
  • The Room
  • The Secret Life of Walter Mitty
  • Beach Rats
  • Justice League
  • The Big Sick
  • The Florida Project
  • The Beguiled
  • Ratcatcher
  • Gandu
  • Super Dark Times
  • Call Me by Your Name
  • Irreversible
  • Parisienne
  • Masculin Féminin
  • Super Dark Times
  • Body Electric
  • The Runaways
  • Boyfriends and Girlfriends
  • Bang Gang (A Modern Love Story)
  • La Collectionneuse
  • Love in the Afternoon
  • Kung-Fu Master!
  • 2 or 3 Things I Know About Her
  • The Green Ray
  • Zombieland
  • Darkest Hour
  • Jealousy
  • Teenage Dreamers
  • Frances Ha
  • The Death of Stalin
  • Moonlight
  • My Life as a Zucchini
  • The Conjuring 2
  • Martyrs
  • On the Road
  • Chatroom
  • Brokeback Mountain
  • A Nightmare on Elm Street
  • Blood Simple
  • My Sister's Keeper
  • Blade Runner 2049
  • (500) Days of Summer
  • Mustang
  • In the House
  • Kingsman: The Golden Circle
  • Pitch Perfect
  • 47 Meters Down
  • The Pass
  • My Blueberry Nights
  • It
  • Moana
  • Handsome Devil
  • Petting Zoo
  • Virgin Eyes
  • The Goob
  • Immoral Tales
  • Logan Lucky
  • Florence Foster Jenkins
  • Raw
  • The Girl on the Train
  • A Ghost Story
  • The Wonders
  • Horrible Bosses
  • Consent
  • Stalker
  • Blue Jay
  • Dunkirk
  • To the Bone
  • Baby Driver
  • Daughters of the Dust
  • A Cure for Wellness
  • 20th Century Women
  • Cracks
  • The Lunchbox
  • Fandry
  • Wings of Desire
  • Cry-Baby
  • Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales
  • Garden State
  • Snatched
  • Lolita
  • Ran
  • Casting JonBenet
  • Victoria
  • Russian Ark
  • Betty Blue
  • McFarland, USA
  • Y Tu Mamá También
  • Coffee and Cigarettes
  • Paterson
  • Pretty Baby
  • The Blue Lagoon
  • Beginners
  • Best in Show
  • Free Fire
  • Young & Beautiful
  • The World's End
  • Beauty and the Beast
  • Get Out
  • Dreams
  • Closet Monster
  • Manitou's Shoe
  • (T)Raumschiff Surprise - Periode 1
  • Paris, Texas
  • Hacksaw Ridge
  • Fifty Shades Darker
  • Hidden Figures
  • Atonement
  • Fences
  • High-Rise
  • The Girl on the Train

World map

Highly rated films Sophie is yet to see

  • Falsettos
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • Newsies: The Broadway Musical
  • Night Is Short, Walk on Girl
  • Kizumonogatari Part 3: Reiketsu
  • I Dream in Another Language
  • A Taxi Driver
  • One Cut of the Dead

Highly rated with Sophie’s friends Patron

  • We Make Couples
  • Cat on a Hot Tin Roof
  • Her
  • Gone Girl
  • Solaris
  • Chungking Express
  • Big Little Lies
  • The Tree of Life
  • The Silence of the Lambs
  • In the Darkness of Time
  • Trainspotting
  • The Handmaiden
  • Mulholland Drive
  • Moonlight
  • Mad Max: Fury Road
  • A Single Man
  • Frances Ha
  • Eraserhead
  • Blue Velvet
  • Zodiac
  • Carol
  • The Social Network
  • Hunt for the Wilderpeople
  • 20th Century Women
  • Twin Peaks: Fire Walk with Me
  • Moonrise Kingdom
  • American Honey
  • The Graduate
  • Happy Together
  • Vertigo
  • Call Me by Your Name
  • Inglourious Basterds
  • The Florida Project
  • The Neon Demon
  • In the Mood for Love
  • Possibly in Michigan
  • Let the Corpses Tan
  • Lady Bird
  • Spring Breakers
  • What We Do in the Shadows
  • Hot Fuzz
  • La La Land
  • Blade Runner
  • Arrival
  • Good Time
  • The Shape of Water
  • Toni Erdmann
  • Suspiria
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Raw
  • Wind River
  • The Love Witch
  • Mistress America
  • Drive
  • Logan
  • A Ghost Story
  • Jackie
  • Manchester by the Sea
  • Thelma
  • Personal Shopper

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more