• La Collectionneuse

    ★★★★

  • Accident

    ★★★★½

  • Blow-Up

    ★★★

  • Masculin Féminin

    ★★★★½

  • Pierrot le Fou

    ★★★★

  • Help!

    ★★★★

  • Goldfinger

    ★★★★★

  • Mary Poppins

    ★★★★½

  • A Hard Day's Night

    ★★★★★

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★★

  • Contempt

    ★★★★★

  • From Russia with Love

    ★★★★★

  • The Servant

    ★★★★★

  • Jason and the Argonauts

    ★★★★

  • 8½

    ★★★★★

  • Lawrence of Arabia

    ★★★★½

  • What Ever Happened to Baby Jane?

    ★★★★½

  • Dr. No

    ★★★★½

  • Lolita

    ★★★½

  • The Exterminating Angel

    ★★★★★

  • West Side Story

    ★★★★

  • Rocco and His Brothers

    ★★★★

  • Psycho

    ★★★★

  • Purple Noon

    ★★★★

  • Ben-Hur

    ★★★★½

  • Some Like It Hot

    ★★★★

  • Mon Oncle

    ★★★★½

  • Vertigo

    ★★★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • Throne of Blood

    ★★★★½

  • Rebel Without a Cause

    ★★★★

  • The Seven Year Itch

    ★★★½

  • Rear Window

    ★★★★★

  • Dial M for Murder

    ★★★★½

  • Seven Samurai

    ★★★★★

  • Singin' in the Rain

    ★★★★½

  • The Third Man

    ★★★★★

  • Kind Hearts and Coronets

    ★★★★★

  • Bicycle Thieves

    ★★★★★

  • Rope

    ★★★★½

  • The Red Shoes

    ★★★★★

  • Black Narcissus

    ★★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★½

  • Double Indemnity

    ★★★★★

  • Bambi

    ★★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★★

  • Fantasia

    ★★★★

  • Rebecca

    ★★★★★

  • Pinocchio

    ★★★★★

  • The Wizard of Oz

    ★★★★★

  • Alexander Nevsky

    ★★★★

  • Grand Illusion

    ★★★★★

  • Man with a Movie Camera

    ★★★★★

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★★★★

  • Metropolis

    ★★★★★

  • Battleship Potemkin

    ★★★★★

  • Die Nibelungen: Siegfried

    ★★★★½

  • Nosferatu

    ★★★★★

  • The Birth of a Nation

  • A Trip to the Moon

    ★★★★★