Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
The Living End

The Living End

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Eli

Eli

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Strawberry and Chocolate

Strawberry and Chocolate

1993
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Death of Louis XIV

The Death of Louis XIV

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
I Still Believe

I Still Believe

2020
×
Read the review Edit this entry  
18
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Edit this entry  
16
Spree

Spree

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Death in Venice

Death in Venice

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Yusuf Islam: BBC Four Sessions

Yusuf Islam: BBC Four Sessions

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Neon Genesis Evangelion

Neon Genesis Evangelion

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
After We Collided

After We Collided

2020
×
Edit this entry  
21
Possessor

Possessor

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Swallow

Swallow

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Always Shine

Always Shine

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Where the Heart Is

Where the Heart Is

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
14
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Giant Little Ones

Giant Little Ones

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The 120 Days of Bottrop

The 120 Days of Bottrop

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
(T)Raumschiff Surprise - Periode 1

(T)Raumschiff Surprise - Periode 1

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Head

Head

1968
×
★★★★
Edit this entry  
06
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Saved!

Saved!

2004
×
★★★½
Edit this entry  
31
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Death & Life of John F. Donovan

The Death & Life of John F. Donovan

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Party Monster

Party Monster

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Party Monster

Party Monster

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Servant

The Servant

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Klaus

Klaus

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Querelle

Querelle

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
We Are Who We Are

We Are Who We Are

2020
×
★★½
Edit this entry  
27
Ice Age: The Meltdown

Ice Age: The Meltdown

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ice Age

Ice Age

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Marquis de Sade: Justine

Marquis de Sade: Justine

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Vivarium

Vivarium

2019
×
★★★½
Edit this entry