Sort by

FilmApe has logged 35 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ticks

Ticks

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Drop Zone

Drop Zone

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Reincarnation of Peter Proud

The Reincarnation of Peter Proud

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Monster Hunter

Monster Hunter

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Underwater

Underwater

2020
×
Read the review Edit this entry  
24
Derek DelGaudio's In & of Itself

Derek DelGaudio's In & of Itself

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Black Hole

The Black Hole

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Derek DelGaudio's In & of Itself

Derek DelGaudio's In & of Itself

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Kid Detective

The Kid Detective

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Love Liza

Love Liza

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Snake Eater II: The Drug Buster

Snake Eater II: The Drug Buster

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
White House Down

White House Down

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Snake Eater

Snake Eater

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Locked Down

Locked Down

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Watcher

The Watcher

2000
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Fear

Fear

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Jodorowsky's Dune

Jodorowsky's Dune

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Grizzly II: Revenge

Grizzly II: Revenge

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Friday the 13th: A New Beginning

Friday the 13th: A New Beginning

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Sure Thing

The Sure Thing

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Summer School

Summer School

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Grey Fox

The Grey Fox

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Game Over

Game Over

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The New Kids

The New Kids

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Beastmaster

The Beastmaster

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Who Can Kill a Child?

Who Can Kill a Child?

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Network

Network

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Shogun Assassin

Shogun Assassin

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Lone Wolf and Cub: White Heaven in Hell

Lone Wolf and Cub: White Heaven in Hell

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry