Sort by

Jacob has logged 473 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Fargo

Fargo

1996
×
★★★½
Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Edit this entry  
24
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Dinner for One

Dinner for One

1963
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Edit this entry  
15
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★
Edit this entry  
14
Anchors Aweigh

Anchors Aweigh

1945
×
★★★
Edit this entry  
14
Fahrenheit 451

Fahrenheit 451

1966
×
★★★½
Edit this entry  
13
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★★
Edit this entry  
12
Monster's Ball

Monster's Ball

2001
×
★★★½
Edit this entry  
08
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★½
Edit this entry  
08
Rocco and His Brothers

Rocco and His Brothers

1960
×
★★★★
Edit this entry  
07
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★★
Edit this entry  
01
Fast & Furious 6

Fast & Furious 6

2013
×
★★★½
Edit this entry  
01
Alfie

Alfie

1966
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Others

The Others

2001
×
★★★½
Edit this entry  
30
Omen III: The Final Conflict

Omen III: The Final Conflict

1981
×
★★½
Edit this entry  
30
Damien: Omen II

Damien: Omen II

1978
×
★★½
Edit this entry  
29
The Omen

The Omen

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
End of Watch

End of Watch

2012
×
★★½
Edit this entry  
21
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★½
Edit this entry  
20
Aningaaq

Aningaaq

2013
×
★★★
Edit this entry  
17
The Iceman

The Iceman

2012
×
★★★
Edit this entry  
16
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★½
Edit this entry  
10
I Spit on Your Grave 2

I Spit on Your Grave 2

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
10
The Uninvited

The Uninvited

1944
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Grey

The Grey

2011
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★
Edit this entry  
03
Broken

Broken

2012
×
★★★½
Edit this entry  
03
The X from Outer Space

The X from Outer Space

1967
×
★★★
Edit this entry  
02
Shutter

Shutter

2008
×
★★
Edit this entry  
27
The Bucket List

The Bucket List

2007
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Patrick

Patrick

2013
×
★★★
Edit this entry  
26
Christmas Cruelty

Christmas Cruelty

2013
×
★★★
Edit this entry  
26
100 Bloody Acres

100 Bloody Acres

2012
×
★★★
Edit this entry  
26
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Body

The Body

2012
×
★★★
Edit this entry  
26
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★
Edit this entry  
25
All Cheerleaders Die

All Cheerleaders Die

2013
×
★★★
Edit this entry  
25
You're Next

You're Next

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Stalled

Stalled

2013
×
★½
Edit this entry  
25
After

After

2012
×
★★★
Edit this entry  
25
The Purge

The Purge

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hatchet III

Hatchet III

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Insidious: Chapter 2

Insidious: Chapter 2

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sightseers

Sightseers

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
John Dies at the End

John Dies at the End

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fresh Meat

Fresh Meat

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hatchet

Hatchet

2006
×
★★½
Edit this entry