Sort by

Jacob has logged 57 entries for films during August 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Sting

The Sting

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Stalingrad

Stalingrad

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Shallow Grave

Shallow Grave

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Seven Year Itch

The Seven Year Itch

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Triangle

Triangle

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Michael

Michael

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Underworld: Awakening

Underworld: Awakening

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Iron Sky

Iron Sky

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Wild Target

Wild Target

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Star Trek

Star Trek

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Conspiracy

Conspiracy

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Get the Gringo

Get the Gringo

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Cupid's Balls

Cupid's Balls

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Paisan

Paisan

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Deception

Deception

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Woman Who Dared

The Woman Who Dared

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Champagne Charlie

Champagne Charlie

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Lumière d'Été

Lumière d'Été

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Silverado

Silverado

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Carrie Fisher: Wishful Drinking

Carrie Fisher: Wishful Drinking

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Went the Day Well?

Went the Day Well?

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
In Which We Serve

In Which We Serve

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
In This Our Life

In This Our Life

1942
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Stormy Waters

Stormy Waters

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
All This, and Heaven Too

All This, and Heaven Too

1940
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Great Lie

The Great Lie

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Artist

The Artist

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Canyon Passage

Canyon Passage

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pépé le Moko

Pépé le Moko

1937
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Rembrandt

Rembrandt

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Private Life of Don Juan

The Private Life of Don Juan

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Stars in My Crown

Stars in My Crown

1950
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Rise of Catherine the Great

The Rise of Catherine the Great

1934
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Wichita

Wichita

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Stranger on Horseback

Stranger on Horseback

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Private Life of Henry VIII

The Private Life of Henry VIII

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Pornographers

The Pornographers

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Schizopolis

Schizopolis

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Il Posto

Il Posto

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
I Wish

I Wish

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Coup de Grâce

Coup de Grâce

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The White Sheik

The White Sheik

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Hopscotch

Hopscotch

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry