Sort by

Jacob has logged 525 entries for films during 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Topaz

Topaz

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Torn Curtain

Torn Curtain

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Saboteur

Saboteur

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Manxman

The Manxman

1929
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Game Change

Game Change

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Doomsday

Doomsday

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Farmer's Wife

The Farmer's Wife

1928
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Rocky Balboa

Rocky Balboa

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Rocky V

Rocky V

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
Read the review Edit this entry  
28
Rocky III

Rocky III

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Rocky II

Rocky II

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Game

The Game

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Shark Night 3D

Shark Night 3D

2011
×
Read the review Edit this entry  
26
Fermat's Room

Fermat's Room

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Brave

Brave

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Killer Joe

Killer Joe

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Looper

Looper

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Resident Evil: Retribution

Resident Evil: Retribution

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Dinner for One

Dinner for One

1963
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Dinner for One

Dinner for One

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ted

Ted

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Seeking a Friend for the End of the World

Seeking a Friend for the End of the World

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Premium Rush

Premium Rush

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Taken 2

Taken 2

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Bourne Legacy

The Bourne Legacy

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Total Recall

Total Recall

2012
×
★★★½
Edit this entry  
21
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★½
Edit this entry  
21
Lawless

Lawless

2012
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Ninth Gate

The Ninth Gate

1999
×
★★★★
Edit this entry  
18
Thief

Thief

1981
×
★★★★
Edit this entry  
16
Easy A

Easy A

2010
×
★★½
Edit this entry  
16
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Horrible Bosses

Horrible Bosses

2011
×
★★★½
Edit this entry  
16
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★
Edit this entry  
15
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★
Edit this entry  
15
The Omega Man

The Omega Man

1971
×
★★★
Edit this entry  
15
Tommy

Tommy

1975
×
★★½
Edit this entry  
14
Clash by Night

Clash by Night

1952
×
★★★★
Edit this entry  
13
Equilibrium

Equilibrium

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Substitute

The Substitute

1996
×
★★
Edit this entry  
12
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★
Edit this entry  
12
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Tight Spot

Tight Spot

1955
×
★★★
Edit this entry  
09
Bad for Each Other

Bad for Each Other

1953
×
★★½
Edit this entry  
09
Two of a Kind

Two of a Kind

1951
×
★★★
Edit this entry  
09
Skyscraper

Skyscraper

2011
×
★★★
Edit this entry