• Balcony

    Balcony

    Find myself returning to this short, if mostly for inspiration because of the way it elevates a pretty generic and miserable British social realist narrative with it's unexpected structure. Undeniably a compelling if somewhat trite film.

  • Blue Jean

    Blue Jean

    ★★★★

    One of the best screenplays and crop of performances of the year no doubt, an incredible feature directorial debut too. I had to pour through some of the screenplay after it's just that good. Heart wrenching and deeply involving.

  • Rye Lane

    Rye Lane

    ★★★★½

    An absolute joy to be in the company of these characters and their inventive and loving stewards. This is a irreverent, hilarious and wonderfully romantic love letter to South London that fizzes with it's own energy and undeniable charm. I was sad to be the only one in the cinema, but also rather happy I could laugh my ass off freely. Elated by this one.

  • Pearl

    Pearl

    ★★★★½

    Feeling completely validated waiting all this time to watch this in a cinema, because this movie is a delicious magnetic horror treat. A absolute riot, titillating, terrifying and funny. Goth is sensational and Ti West's technicolour Southern Gothic nightmare vision is as much a harsh psychotic and compelling character study as it is a vibrant and violent slasher. This is a murderous time at the movies that feels different to anything X offered up, let alone in the horror space right now.

  • Crouching Tiger, Hidden Dragon

    Crouching Tiger, Hidden Dragon

    ★★★★½

    Fuck yes. The movies! Unbelievably gorgeous, moving and bad ass shit.

  • 65

    65

    ★★½

    Cannot understate what a killer idea this is for a movie and just how much it fumbles the bag. Deeply disappointed by this one.

  • An Irish Goodbye

    An Irish Goodbye

    Yeah I see why this won an Oscar. Hilarious, sad, original and heartfelt in equal measure.

  • Kung Fu Panda

    Kung Fu Panda

    ★★★★

    Put this one as something fun to fall asleep to late last night and ended up watching it all because it slaps.

  • All Quiet on the Western Front

    All Quiet on the Western Front

    ★★★

    Me when I do a sick head scope in Call of Duty

  • Broker

    Broker

    ★★★★½

    If your movie is about found family and people struggling with abandonment issues I am probably gonna cry a lot. A heart wrenching, gentle and human road trip film about how we all just want a family. Another absolute gem from Kore-eda, one of my favourites of last year.

  • Creed III

    Creed III

    ★★★½

    Mmmmm yes I love it when people talk though all the quiet emotional moments of a film so you can't tell what is anyone is saying at all mmmmmm. Otherwise enjoyed this, plenty of sports movie melodrama, exciting boxing shit and Majors and Jordan chewing up the screen. It's a bit too shiny and fast paced, but you get what you come for.

  • Summer 1993

    Summer 1993

    ★★★★½

    So delicate, raw and empathetic. Wonderful writing and performances. I was swept away.