Sort by

Film_Fan has logged 306 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Naked Gun 2½: The Smell of Fear

The Naked Gun 2½: The Smell of Fear

1991
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Sons of Katie Elder

The Sons of Katie Elder

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jurassic Park III

Jurassic Park III

2001
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Das kann doch unsren Willi nicht erschüttern

Das kann doch unsren Willi nicht erschüttern

1970
×
★★★★
Edit this entry  
25
Was ist denn bloß mit Willi los?

Was ist denn bloß mit Willi los?

1970
×
★★★★
Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
So ein Millionär hat's schwer

So ein Millionär hat's schwer

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Natürlich die Autofahrer

Natürlich die Autofahrer

1959
×
★★★½
Edit this entry  
23
Smokey and the Bandit

Smokey and the Bandit

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1994
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★
Edit this entry  
22
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★
Edit this entry  
19
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Maximum Overdrive

Maximum Overdrive

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Young Guns

Young Guns

1988
×
★★★
Edit this entry  
05
National Lampoon's Loaded Weapon 1

National Lampoon's Loaded Weapon 1

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Men at Work

Men at Work

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
City Heat

City Heat

1984
×
★★★½
Edit this entry  
30
Remo Williams: The Adventure Begins

Remo Williams: The Adventure Begins

1985
×
★★★
Edit this entry  
30
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Indian Fighter

The Indian Fighter

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bend of the River

Bend of the River

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Gauntlet

The Gauntlet

1977
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Spirit of St. Louis

The Spirit of St. Louis

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mr. Hobbs Takes a Vacation

Mr. Hobbs Takes a Vacation

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Shenandoah

Shenandoah

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Airport '77

Airport '77

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Flight of the Phoenix

Flight of the Phoenix

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Flight of the Phoenix

The Flight of the Phoenix

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Ruckus

Ruckus

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Halloween II

Halloween II

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Halloween

Halloween

2007
×
Read the review Edit this entry  
19
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Alien Resurrection

Alien Resurrection

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry