Sort by

Filipe has logged 147 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
I Am a Fugitive from a Chain Gang

I Am a Fugitive from a Chain Gang

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Maxime

Maxime

1958
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Presentation, or Charlotte and Her Steak

Presentation, or Charlotte and Her Steak

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Véronique and Her Dunce

Véronique and Her Dunce

1959
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Bérénice

Bérénice

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Amador

Amador

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Eu. Empresa

Eu. Empresa

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
American Sniper

American Sniper

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Magnet of Doom

Magnet of Doom

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Wicked Go to Hell

The Wicked Go to Hell

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Quick and the Dead

The Quick and the Dead

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Perfect Love

Perfect Love

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Rodson ou (Onde o Sol Não Tem Dó)

Rodson ou (Onde o Sol Não Tem Dó)

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
The Siege

The Siege

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Jersey Boys

Jersey Boys

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Remains of a Man

Remains of a Man

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Subterrânea

Subterrânea

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Tomorrow, When the War Began

Tomorrow, When the War Began

2010
×
★½
Edit this entry  
27
Stolen Face

Stolen Face

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Professional

The Professional

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Virtuosity

Virtuosity

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Kevin

Kevin

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Nũhũ yãgmũ yõg hãm: This Land Is Ours!

Nũhũ yãgmũ yõg hãm: This Land Is Ours!

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
J. Edgar

J. Edgar

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dog Day

Dog Day

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
California Conquest

California Conquest

1952
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Play It Cool

Play It Cool

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rosa Tirana

Rosa Tirana

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Voltei!

Voltei!

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Any Number Can Win

Any Number Can Win

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hereafter

Hereafter

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Go, Go Second Time Virgin

Go, Go Second Time Virgin

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Crooks in Clover

Crooks in Clover

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Oracle

Oracle

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Jesse James

Jesse James

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Passagem Secreta

Passagem Secreta

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Ricochet

Ricochet

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Açucena

Açucena

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Honeymoon in Vegas

Honeymoon in Vegas

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ostinato

Ostinato

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Enormous

Enormous

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Noah's Ark

Noah's Ark

1928
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Burnt Orange Heresy

The Burnt Orange Heresy

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
On the Road Forever

On the Road Forever

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Work

Work

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Covered Wagon

The Covered Wagon

1923
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Escape from Japan

Escape from Japan

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hero of the Red Light District

Hero of the Red Light District

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry