Sort by

Filipe has logged 1,414 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Villatalla

Villatalla

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Bayaning 3rd World

Bayaning 3rd World

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Unconquered

Unconquered

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Identity Crisis

Identity Crisis

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Cry of the Owl

The Cry of the Owl

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Silence of The Rain

The Silence of The Rain

2020
×
Read the review Edit this entry  
29
Coffin Homes

Coffin Homes

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Undercover Punch and Gun

Undercover Punch and Gun

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Time of Moulting

Time of Moulting

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Killing of Two Lovers

The Killing of Two Lovers

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Law Breakers

Law Breakers

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Tale of King Crab

The Tale of King Crab

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Medium

Medium

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Love Hard

Love Hard

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Slow Machine

Slow Machine

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Film About a Father Who

Film About a Father Who

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Classic Horror Story

A Classic Horror Story

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
The Scary of Sixty-First

The Scary of Sixty-First

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
A River Runs, Turns, Erases, Replaces

A River Runs, Turns, Erases, Replaces

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Night Doctor

The Night Doctor

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mayday

Mayday

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Petrov's Flu

Petrov's Flu

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Party Over

Party Over

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Mother/Android

Mother/Android

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
My Neighbours

My Neighbours

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Works and Days (of Tayoko Shiojiri in the Shiotani Basin)

The Works and Days (of Tayoko Shiojiri in the Shiotani Basin)

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Sacrifice

The Sacrifice

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★
Edit this entry  
24
Test Pattern

Test Pattern

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Stronghold

The Stronghold

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Movement of Things

The Movement of Things

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Anaïs in Love

Anaïs in Love

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Writer's Odyssey

A Writer's Odyssey

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Futura

Futura

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Iron Mask

Iron Mask

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
The Spine of Night

The Spine of Night

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Resident Evil: Welcome to Raccoon City

Resident Evil: Welcome to Raccoon City

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Nitram

Nitram

2021
×
Read the review Edit this entry  
21
Love After Love

Love After Love

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Fat Chance

Fat Chance

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry