Filipe has logged 125 entries for films during January 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Paisan

Paisan

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Niaye

Niaye

1964
×
★★★
Edit this entry  
31
Aquila Nera

Aquila Nera

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Forget Love for Now

Forget Love for Now

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Impatient Maiden

The Impatient Maiden

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Sleeping City

The Sleeping City

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Framed

Framed

1930
×
★★
Edit this entry  
29
Deadly Inheritance

Deadly Inheritance

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Kindred Spirits

Kindred Spirits

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
A Reckless Rover

A Reckless Rover

1918
×
★★★
Edit this entry  
28
Dirty Gertie from Harlem U.S.A.

Dirty Gertie from Harlem U.S.A.

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Deadly Sweet

Deadly Sweet

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Song of Italy

The Song of Italy

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Song of Stockholm

The Song of Stockholm

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Song of Moscow

The Song of Moscow

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Song of Avila

The Song of Avila

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Song of Assisi

The Song of Assisi

1967
×
★★★★
Edit this entry  
26
Cassis

Cassis

1966
×
★★★★
Edit this entry  
26
A World Without Women

A World Without Women

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Eleven P.M.

Eleven P.M.

1928
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Razor in the Flesh

Razor in the Flesh

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sebastian and Jonas Leaving the Party

Sebastian and Jonas Leaving the Party

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Crossroad

Crossroad

2005
×
★★★
Edit this entry  
25
Strangulation Blues

Strangulation Blues

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Spendthrift

Spendthrift

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Flying Ace

The Flying Ace

1926
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Exquisite Hour

The Exquisite Hour

1989
×
★★★★
Edit this entry  
24
Remains to Be Seen

Remains to Be Seen

1989
×
★★★½
Edit this entry  
24
Copacabana

Copacabana

1947
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Darktown Revue

The Darktown Revue

1931
×
★★★
Edit this entry  
23
Ten Nights in a Barroom

Ten Nights in a Barroom

1926
×
★★½
Edit this entry  
23
What’s Out Tonight Is Lost

What’s Out Tonight Is Lost

1983
×
★★★½
Edit this entry  
23
Band of Angels

Band of Angels

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Disturbing the Peace

Disturbing the Peace

2020
×
Edit this entry  
22
The Symbol of the Unconquered

The Symbol of the Unconquered

1920
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Lupin the Third: The Legend of the Gold of Babylon

Lupin the Third: The Legend of the Gold of Babylon

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Concrescence

Concrescence

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Snowman

The Snowman

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Salty O'Rourke

Salty O'Rourke

1945
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Kazoku no sentaku

Kazoku no sentaku

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Company Business

Company Business

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Lion Is in the Streets

A Lion Is in the Streets

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
She Goes to War

She Goes to War

1929
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sara

Sara

1981
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Crash

The Crash

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry