Sort by

Filipe has logged 111 entries for films during December 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Black Eye

Black Eye

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Pronto

Pronto

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mountain Pass

Mountain Pass

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Cut-Throats Nine

Cut-Throats Nine

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Spectre

Spectre

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Let Us Persevere in What We Have Resolved Before We Forget

Let Us Persevere in What We Have Resolved Before We Forget

2013
×
★★★
Edit this entry  
30
The Fourth Protocol

The Fourth Protocol

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Chi-Raq

Chi-Raq

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Love Letter

Love Letter

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Paranóia

Paranóia

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
88:88

88:88

2015
×
★★
Edit this entry  
29
Thunder Over the Plains

Thunder Over the Plains

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mountains May Depart

Mountains May Depart

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fidelio, Alice's Odyssey

Fidelio, Alice's Odyssey

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
High Society

High Society

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Retratos de Identificação

Retratos de Identificação

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Not My Type

Not My Type

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Tabula Rasa

Tabula Rasa

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Film of Love

Film of Love

1982
×
Edit this entry  
27
Barnabé, You Are Mine

Barnabé, You Are Mine

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Irrational Man

Irrational Man

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Le Beau danger

Le Beau danger

2014
×
★★
Edit this entry  
26
Forget Me Not

Forget Me Not

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Murmur of the Hearts

Murmur of the Hearts

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Família Lero-Lero

A Família Lero-Lero

1953
×
★★★
Edit this entry  
25
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Message of Greetings: Prix suisse / My Thanks / Dead or Alive

Message of Greetings: Prix suisse / My Thanks / Dead or Alive

2015
×
Read the review Edit this entry  
24
Paradise

Paradise

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
La La La at Rock Bottom

La La La at Rock Bottom

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Golden Era

The Golden Era

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Approaching the Elephant

Approaching the Elephant

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Homens Sem Paz

Homens Sem Paz

1957
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Evil Cat

Evil Cat

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Murphy's War

Murphy's War

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mona and I

Mona and I

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Creed

Creed

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mr. Majestyk

Mr. Majestyk

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
France Is Our Mother Country

France Is Our Mother Country

2015
×
★★
Edit this entry  
20
Office

Office

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Banana Cop

Banana Cop

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Joy of Living

Joy of Living

1958
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Marquis de Sade: Justine

Marquis de Sade: Justine

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Sicario

Sicario

2015
×
Read the review Edit this entry