Sort by

Filipe has logged 49 entries for films during April 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Changing Lanes

Changing Lanes

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Volver

Volver

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
Read the review Edit this entry  
28
Clear and Present Danger

Clear and Present Danger

1994
×
Read the review Edit this entry  
28
Wall Street

Wall Street

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Seduction of Joe Tynan

The Seduction of Joe Tynan

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Breakdown

Breakdown

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
U.S. Marshals

U.S. Marshals

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Postcards from the Edge

Postcards from the Edge

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Sophie's Choice

Sophie's Choice

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Soldier's Story

A Soldier's Story

1984
×
Read the review Edit this entry  
23
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Harold & Kumar Go to White Castle

Harold & Kumar Go to White Castle

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Recruit

The Recruit

2003
×
Read the review Edit this entry  
20
Husbands and Wives

Husbands and Wives

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Presidio

The Presidio

1988
×
Read the review Edit this entry  
19
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Northman

The Northman

2022
×
Read the review Edit this entry  
18
Capote

Capote

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Insider

The Insider

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

2022
×
Read the review Edit this entry  
15
Knife+Heart

Knife+Heart

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Werewolves Within

Werewolves Within

2021
×
Read the review Edit this entry  
14
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Dead Zone

The Dead Zone

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Blood Diamond

Blood Diamond

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Planet of the Apes

Planet of the Apes

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Face/Off

Face/Off

1997
×
Read the review Edit this entry  
11
The Rock

The Rock

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Sleeping with the Enemy

Sleeping with the Enemy

1991
×
Read the review Edit this entry  
10
Klute

Klute

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Single White Female

Single White Female

1992
×
Read the review Edit this entry  
09
All the Old Knives

All the Old Knives

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
Read the review Edit this entry  
08
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Fresh

Fresh

2022
×
Read the review Edit this entry  
06
The Dropout

The Dropout

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Scream

Scream

2022
×
Read the review Edit this entry  
03
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Apollo 10½: A Space Age Childhood

Apollo 10½: A Space Age Childhood

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Star Trek IV: The Voyage Home

Star Trek IV: The Voyage Home

1986
×
Edit this entry  
02
Once

Once

2007
×
Read the review Edit this entry  
02
Mr Hublot

Mr Hublot

2013
×
Read the review Edit this entry  
01
Ambulance

Ambulance

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry