Sort by

Filipe has logged 626 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
For a Good Time, Call...

For a Good Time, Call...

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Going the Distance

Going the Distance

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Wild Things

Wild Things

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Secret Window

Secret Window

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
Edit this entry  
26
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Respect

Respect

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
West Side Story

West Side Story

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Very Harold & Kumar Christmas

A Very Harold & Kumar Christmas

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
Read the review Edit this entry  
20
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
Read the review Edit this entry  
19
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
Read the review Edit this entry  
18
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Short Cuts

Short Cuts

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Beach

The Beach

2000
×
Read the review Edit this entry  
14
The Last Boy Scout

The Last Boy Scout

1991
×
Read the review Edit this entry  
14
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Magnificent Obsession

Magnificent Obsession

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Best Years of Our Lives

The Best Years of Our Lives

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
Read the review Edit this entry  
11
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Wrecking Crew

The Wrecking Crew

2008
×
Edit this entry  
10
The Lady Eve

The Lady Eve

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Read the review Edit this entry  
09
Boiling Point

Boiling Point

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
West Side Story

West Side Story

1961
×
Read the review Edit this entry  
07
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
Read the review Edit this entry  
05
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
Read the review Edit this entry  
04
JFK

JFK

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
I Wanna Hold Your Hand

I Wanna Hold Your Hand

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Field of Honor

A Field of Honor

1973
×
Edit this entry  
01
The Lift

The Lift

1972
×
Edit this entry  
01
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
Read the review Edit this entry  
30
Passing

Passing

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
Read the review Edit this entry  
29
The Internship

The Internship

2013
×
Edit this entry