Sort by

Brigitte has logged 116 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Angus, Thongs and Perfect Snogging

Angus, Thongs and Perfect Snogging

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Game Night

Game Night

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bring It On

Bring It On

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Kick-Ass

Kick-Ass

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Widows

Widows

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Search for General Tso

The Search for General Tso

2014
×
Read the review Edit this entry  
11
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sydney White

Sydney White

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Burning

Burning

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
First Man

First Man

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Colette

Colette

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sierra Burgess Is a Loser

Sierra Burgess Is a Loser

2018
×
Read the review Edit this entry  
14
White Boy Rick

White Boy Rick

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Whip It

Whip It

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Wild Child

Wild Child

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
F*&% the Prom

F*&% the Prom

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry