• The Revenant

    The Revenant

    ★★★★★

    Wow!
    Holy Fuck!
    This is the most breathtaking, brutal and horrific movie i have ever seen.
    Tom Hardy was fantastic!
    Leonardo DiCaprio was fantastic!
    Alejandro González Iñárritu was fantastic!
    This movie was fantastic
    Go watch this movie you will probably not be disapointed!

    Wow!

  • Star Wars: The Force Awakens

    Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★★

    Yes
    Yes yes
    Yes yes yes
    Yes yes yes yes
    Yes yes yes yes yes
    This is a good movie
    Yes yes yes yes yes yes
    I almost shed a tear
    Yes yes yes yes yes
    No awful cgi
    Yes yes yes
    Combining new and old actors/characters were brilliant
    Yes yes yes yes yes yes yes yes
    The effects are amazing
    Yes yes yes yes yes yes
    Daisy Ridley is hot
    Yes yes yes yes
    Chewbacca is the coolest character…

  • Ant-Man

    Ant-Man

    ★★★★

    A great deal of banter and action packed.
    Definitely looking forward for a sequel or at least seeing Rudd playing this role again.

  • Paper Towns

    Paper Towns

    ★★★

    Margo always loved mysteries

    So paper Towns is another mediocre entry in the coming-of-age genre.
    Fun and light and doesn't take you in too deep. Had some cringe line like:
    Margo: Everything's uglier up close.
    Quentin Jacobsen: Not you.
    It had potential to be better. The actors was decent and the movie was mildly entertaining.


    61/100

  • #ALLMYMOVIES

    #ALLMYMOVIES

    ★★★★★

    Amazing performance!

  • Terminator Genisys

    Terminator Genisys

    ★★

    Decent movie but nah. The 2 first terminator movies were incredible. But the ones after is just shut that adds little to none story to the franchise and only tells some new unnecessary things you don't give a shit about about the terminators skynet and the Connor family. Bye

  • Jurassic World

    Jurassic World

    ★★★½

    Good movie overall but the ending is one of the worst ive sen in my opinion.

  • Hot Pursuit

    Hot Pursuit

    ★★

    I searched
    How to go from Oscar nomination to razzie awards in 1 year.
    This i what i found :/

  • Locke

    Locke

    ★★★★

    Fuck Chicago

  • Fast Five

    Fast Five

    ★★★★½

    So yeah... Totally forgot how extremely adrenaline packed this movie is from top to bottom. Even though it can feel like they invent their own laws of physics while they were making this movie but the results are phenomenal.

    First movie in the franchise that i don’t like because it has cool cars and epic races with some more shit that shouldn't work. This movie actually has a good plot, good acting AND it has cool cars and epic races where everyone crashes everywhere and some massive explosions with some more shit that shouldn't work.

  • Snatch

    Snatch

    ★★★★½

    Tt

  • The Sixth Sense

    The Sixth Sense

    ★★★★½

    Things i hate

    Dead people, Dead people talking, Dead people dying, Dead people walking, Completely burnt people. Scary things dead people say to living people.

    Really thrilling movie with one of the best plot twists i have ever seen in a movie.