Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★½
Edit this entry  
15
Scream 2

Scream 2

1997
×
★½
Edit this entry  
10
Scream

Scream

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Jabberwocky

Jabberwocky

1971
×
★★★½
Edit this entry  
09
Alice

Alice

1988
×
★★★
Edit this entry  
06
France

France

2021
×
★★★
Edit this entry  
01
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★
Edit this entry  
01
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
31
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★½
Edit this entry  
28
Azor

Azor

2021
×
★★★½
Edit this entry  
27
High School

High School

1968
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Tsugua Diaries

The Tsugua Diaries

2021
×
★★½
Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
Bad Luck Banging or Loony Porn

Bad Luck Banging or Loony Porn

2021
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★★½
Edit this entry  
21
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★
Edit this entry  
20
In Front of Your Face

In Front of Your Face

2021
×
★★★
Edit this entry  
19
Together Together

Together Together

2021
×
★★½
Edit this entry  
18
Capitu and the Chapter

Capitu and the Chapter

2021
×
★★★★
Edit this entry  
17
Two for the Road

Two for the Road

1967
×
★★★★
Edit this entry  
12
Malignant

Malignant

2021
×
★★★½
Edit this entry  
11
King Richard

King Richard

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Zeros and Ones

Zeros and Ones

2021
×
★★★½
Edit this entry  
09
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★½
Edit this entry  
08
Introduction

Introduction

2021
×
★★★½
Edit this entry  
08
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★
Edit this entry  
06
All Hands on Deck!

All Hands on Deck!

2020
×
★★★★
Edit this entry  
05
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★
Edit this entry  
01
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
★★★★
Edit this entry  
30
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★½
Edit this entry  
28
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★½
Edit this entry  
26
Blank City

Blank City

2010
×
★★★½
Edit this entry  
23
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Edit this entry  
21
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Edit this entry  
20
Bright Star

Bright Star

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
18
You Are Not I

You Are Not I

1981
×
★★★★
Edit this entry  
16
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★½
Edit this entry  
15
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Edit this entry  
13
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★★★
Edit this entry  
11
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★½
Edit this entry