• The Harder They Fall

    ★★½

  • Cry Macho

    ★★★

  • Last Night in Soho

    ★★★

  • Dune

    ★★

  • The Power of the Dog

    ★★★★

  • The Card Counter

    ★★★½

  • The Suicide Squad

    ★★½

  • Old

    ★½

  • Bergman Island

    ★★½

  • The French Dispatch

    ★★★½

  • Drive My Car

    ★★★★

  • Benedetta

    ★★★★½

  • Black Widow

    ★★

  • Annette

    ★★½

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★

  • Mare of Easttown

    ★★★

  • Nobody

    ★★½

  • Wheel of Fortune and Fantasy

    ★★★★

  • The Sparks Brothers

    ★★★

  • Kevin

    ★★★

  • Ostinato

    ★★½

  • WandaVision

    ★★★

  • Pretend It's a City

    ★★½

  • News of the World

    ★★½

  • Wonder Woman 1984

    ★½

  • Mank

    ★½

  • Zappa

    ★★★½

  • I Care a Lot

    ★½

  • Nomadland

    ★★★

  • All Hands on Deck

    ★★★★

  • The Father

    ★★★

  • Promising Young Woman

    ½

  • Black Bear

    ★½

  • Saint Maud

    ★★

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • The Dead Don't Die

    ★★★

  • Green Book

    ★★★

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★½

  • Mamata

    ★★★

  • David Lynch: The Art Life

    ★★½

  • Paterson

    ★★★★★

  • Frank Zappa & The Mothers - Roxy - The Movie 1973

    ★★★★½

  • Sem Título #1: Dance of Leitfossil

    ★★★

  • Batguano

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★

  • Only Lovers Left Alive

    ★★½

  • Moonrise Kingdom

    ★★★★

  • The Social Network

    ★★★½

  • Rush: Beyond The Lighted Stage

    ★★★½

  • Blank City

    ★★★½

  • Shutter Island

    ★★★

  • Bright Star

    ★★★★★

  • The Departed

    ★★★½

  • The Aviator

    ★★

  • The Matrix Revolutions

  • Coffee and Cigarettes

    ★★★½

  • The Matrix Reloaded

    ★★

  • Gangs of New York

    ★★★

  • Almost Famous

    ★★★★

  • High Fidelity

    ★★★★½

  • Bringing Out the Dead

    ★★★★½

  • Classic Albums: Steely Dan - Aja

    ★★½

  • Eyes Wide Shut

    ★★★★★

  • The Straight Story

    ★★★½

  • The Matrix

    ★★★½

  • Kundun

    ★★½

  • Casino

    ★★★★

  • The Age of Innocence

    ★★★★

  • Twin Peaks: Fire Walk with Me

    ★★★½

  • Cape Fear

    ★★½

  • Night on Earth

    ★★★½