Sort by

Jairo has logged 43 entries for films during April 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
American Reflexxx

American Reflexxx

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dark Days

Dark Days

2000
×
★★★
Edit this entry  
27
Sans Soleil

Sans Soleil

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★★
Edit this entry  
25
Heli

Heli

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
A. K.

A. K.

1985
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Five Obstructions

The Five Obstructions

2003
×
★★★★
Edit this entry  
20
Season of the Witch

Season of the Witch

2011
×
★★
Edit this entry  
20
Los muertos

Los muertos

2004
×
★★★★
Edit this entry  
20
La Libertad

La Libertad

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Liverpool

Liverpool

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Lord of Illusions

Lord of Illusions

1995
×
★★
Edit this entry  
19
Ma mère

Ma mère

2004
×
★★
Edit this entry  
19
U.S. Go Home

U.S. Go Home

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★
Edit this entry  
18
Trauma

Trauma

1993
×
Edit this entry  
17
Malaria

Malaria

2013
×
★★★★
Edit this entry  
17
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sorry, Wrong Number

Sorry, Wrong Number

1948
×
★★★
Edit this entry  
17
Caché

Caché

2005
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Persona

Persona

1966
×
★★★
Edit this entry  
14
The Intruder

The Intruder

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The White Ribbon

The White Ribbon

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★
Edit this entry  
09
Chocolat

Chocolat

1988
×
★★★★
Edit this entry  
09
Fifty Shades of Grey

Fifty Shades of Grey

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
White Material

White Material

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Trouble Every Day

Trouble Every Day

2001
×
★★★★
Edit this entry  
08
Bastards

Bastards

2013
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Young and the Damned

The Young and the Damned

1950
×
★★★
Edit this entry  
05
Jesus Camp

Jesus Camp

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Great White Silence

The Great White Silence

1924
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Tarr Béla: I Used to Be a Filmmaker

Tarr Béla: I Used to Be a Filmmaker

2014
×
★★★★
Edit this entry  
03
Girl Model

Girl Model

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Basque Ball: Skin Against Stone

The Basque Ball: Skin Against Stone

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Titicut Follies

Titicut Follies

1967
×
★★★★
Edit this entry  
01
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★
Edit this entry  
01
Land Without Bread

Land Without Bread

1933
×
★★★
Edit this entry  
01
Amer

Amer

2009
×
★★★
Edit this entry