Sort by

Jairo has logged 487 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Human Condition II: Road to Eternity

The Human Condition II: Road to Eternity

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Human Condition I: No Greater Love

The Human Condition I: No Greater Love

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Queen Margot

Queen Margot

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spartacus

Spartacus

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Great Expectations

Great Expectations

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
White of the Eye

White of the Eye

1987
×
★★★
Edit this entry  
19
Sicario

Sicario

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Das Boot

Das Boot

1981
×
★★★
Edit this entry  
17
The Life and Death of Colonel Blimp

The Life and Death of Colonel Blimp

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★
Edit this entry  
16
Four Nights of a Dreamer

Four Nights of a Dreamer

1971
×
★★★★
Edit this entry  
15
Evil Dead Trap 2: Hideki

Evil Dead Trap 2: Hideki

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Farewell My Concubine

Farewell My Concubine

1993
×
★★★
Edit this entry  
13
Hush... Hush, Sweet Charlotte

Hush... Hush, Sweet Charlotte

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Puppetmaster

The Puppetmaster

1993
×
★★★★
Edit this entry  
10
To Live

To Live

1994
×
★★★★
Edit this entry  
09
Corridor

Corridor

1970
×
★★★
Edit this entry  
08
A Passage to India

A Passage to India

1984
×
★★★
Edit this entry  
06
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bayonetta: Bloody Fate

Bayonetta: Bloody Fate

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Out 1

Out 1

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Fire Within

The Fire Within

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Goodbye South, Goodbye

Goodbye South, Goodbye

1996
×
★★★
Edit this entry  
25
Flight of the Red Balloon

Flight of the Red Balloon

2007
×
★★★
Edit this entry  
25
Good Men, Good Women

Good Men, Good Women

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Café Lumière

Café Lumière

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Green, Green Grass of Home

The Green, Green Grass of Home

1982
×
★★★
Edit this entry  
23
Flowers of Shanghai

Flowers of Shanghai

1998
×
★★★
Edit this entry  
22
Daughter of the Nile

Daughter of the Nile

1987
×
★★★
Edit this entry  
22
The Assassin

The Assassin

2015
×
★★★
Edit this entry  
22
Three Times

Three Times

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Fantastic Four

Fantastic Four

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dust in the Wind

Dust in the Wind

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Time to Live and the Time to Die

The Time to Live and the Time to Die

1985
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Boys from Fengkuei

The Boys from Fengkuei

1983
×
★★★
Edit this entry  
19
A City of Sadness

A City of Sadness

1989
×
★★★
Edit this entry  
19
Love

Love

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Confession

The Confession

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Millennium Mambo

Millennium Mambo

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Muta

Muta

2011
×
★★★
Edit this entry  
15
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Rabin, the Last Day

Rabin, the Last Day

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Blood of My Blood

Blood of My Blood

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Coming Attractions

Coming Attractions

2010
×
★★★
Edit this entry