• Miss

    Miss

    ★★½

    just for early.

    movie link : youtu.be/OScbVbMAXWE

  • Apocalypse Now

    Apocalypse Now

    ★★★★★

    the best movie ever.

  • Nomadland

    Nomadland

    "Nomadland" and "CODA" are the most forgettable "Best Picture" winners of 21st century.

  • American Psycho

    American Psycho

    ★★★★★

    He is not literally me. I am ugly as fuck.

  • Love

    Love

    ★★★★★

    My boss: You're fired.
    Me: *pause opening scene of "Love"* why?

  • Basic Instinct

    Basic Instinct

    ★★★★★

    The longest movie ever. One scene lasted almost 200 minutes.

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★★

    "The Unexpected Virtue of Ignorance". Perfect name for this story. "Bardo" gave me disappointing but I love Iñárritu very much.

  • The Raid

    The Raid

    ★★★★★

    Ah shit, here we go again. Guys, wish me luck. With this motivation I am going to try fighting in street with strangers. I am gonna do my best.

  • Requiem for a Dream

    Requiem for a Dream

    ★★★★★

    Probably most horrific and heavy dramatic ending ever. Grandmas crying always makes me sad asf 💔 Still waiting for "The Whale"

  • Arrival

    Arrival

    ★★★★★

    "NASA" find me! I can help. I have watched it 100 times.

  • Saw

    Saw

    ★★★★★

    This ending is so perfect. Makes me cry everytime. Not in dramatic way. Too many high feelings.

  • Pi

    Pi

    ★★★★★

    Favourite Aronofsky film. Love every detail. Tasty atmosphere 💘