Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Miss

Miss

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★
Edit this entry  
29
Punishment Park

Punishment Park

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Shazam! Fury of the Gods

Shazam! Fury of the Gods

2023
×
Edit this entry  
29
The Philly Kid

The Philly Kid

2012
×
★★
Edit this entry  
21
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Nomadland

Nomadland

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Love

Love

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Saw

Saw

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pi

Pi

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Coherence

Coherence

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Skinamarink

Skinamarink

2022
×
Edit this entry  
08
The Happening

The Happening

2008
×
Edit this entry  
08
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Death King

The Death King

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Menu

The Menu

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Evolution of a Filipino Family

Evolution of a Filipino Family

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★★★
Edit this entry  
13
August Underground's Mordum

August Underground's Mordum

2003
×
½
Edit this entry  
12
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Fall

The Fall

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Food

Food

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Banishment

The Banishment

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Moonage Daydream

Moonage Daydream

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Three Thousand Years of Longing

Three Thousand Years of Longing

2022
×
★★
Edit this entry  
08
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★
Edit this entry  
08
Pig

Pig

2021
×
★★★
Edit this entry  
08
Dead Bang

Dead Bang

1989
×
★★★
Edit this entry  
08
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★
Edit this entry  
06
Bruce Almighty

Bruce Almighty

2003
×
★★
Edit this entry  
06
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Edit this entry  
06
Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Lady Chatterley's Lover

Lady Chatterley's Lover

2022
×
Edit this entry  
06
Max Payne

Max Payne

2008
×
Edit this entry  
27
The Terminal

The Terminal

2004
×
Edit this entry