Sort by

Nico has logged 156 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★
Edit this entry  
30
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Edit this entry  
30
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Edit this entry  
30
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★
Edit this entry  
29
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★
Edit this entry  
29
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Edit this entry  
28
Luca

Luca

2021
×
★★★½
Edit this entry  
28
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Dragons: Gift of the Night Fury

Dragons: Gift of the Night Fury

2011
×
★★★
Edit this entry  
26
Book of Dragons

Book of Dragons

2011
×
★★½
Edit this entry  
26
Legend of the BoneKnapper Dragon

Legend of the BoneKnapper Dragon

2010
×
★★★
Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Amazing Mr. Blunden

The Amazing Mr. Blunden

2021
×
★★★
Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★½
Edit this entry  
21
A Bad Moms Christmas

A Bad Moms Christmas

2017
×
★½
Edit this entry  
15
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Monster Hunter

Monster Hunter

2020
×
Edit this entry  
06
Krampus

Krampus

2015
×
★★★½
Edit this entry  
05
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★½
Edit this entry  
01
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★½
Edit this entry  
29
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Edit this entry  
28
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Edit this entry  
27
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Edit this entry  
27
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Edit this entry  
22
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Lorax

The Lorax

2012
×
★★★
Edit this entry  
29
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★½
Edit this entry  
28
Treasure Planet

Treasure Planet

2002
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Edit this entry  
05
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Akakiri

Akakiri

2021
×
★★★½
Edit this entry  
26
Lop & Ochō

Lop & Ochō

2021
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Elder

The Elder

2021
×
★★★★
Edit this entry  
26
T0-B1

T0-B1

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
The Village Bride

The Village Bride

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
The Ninth Jedi

The Ninth Jedi

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Tatooine Rhapsody

Tatooine Rhapsody

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
The Twins

The Twins

2021
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Duel

The Duel

2021
×
★★★★½
Edit this entry