• No Time to Die

    ★★★½

  • Squid Game

    ★★★½

  • Dune

    ★★★★

  • The Power of the Dog

    ★★★★½

  • The French Dispatch

    ★★★★½

  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

  • Long Toast

  • Euphoria: Trouble Don't Last Always

  • The Hand

    ★★★½

  • The Queen's Gambit

  • Another Round

    ★★★★

  • Nomadland

    ★★★★

  • National Theatre Live: Cyrano de Bergerac

  • The Father

  • Palm Springs

    ★★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★½

  • The Grand Tour Presents: Seamen

  • Little Women

    ★★★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★½

  • First Cow

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Marriage Story

    ★★★½

  • Nimic

    ★★★

  • Anima

  • Midsommar

    ★★★

  • Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • A Hidden Life

    ★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • Bait

    ★★★★½

  • The Last Black Man in San Francisco

  • Brexit: The Uncivil War

    ★★★

  • Aquaman

    ★★★

  • On the Basis of Sex

    ★★★

  • Ralph Breaks the Internet

    ★½

  • Vever (For Barbara)

  • Bohemian Rhapsody

    ★★★

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★

  • Jurassic World: Fallen Kingdom

    ★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★★

  • Shoplifters

    ★★★★½

  • Deadpool 2

    ★★½

  • Solo: A Star Wars Story

    ★★★

  • Avengers: Infinity War

    ★★½

  • Ready Player One

    ★★½

  • A Quiet Place

    ★★★½

  • Black Panther

  • Flower Boy: A Conversation

  • Bright

    ★½

  • Phantom Thread

    ★★★★½

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★½

  • Jumanji: Welcome to the Jungle

    ★★★

  • WHAT DID JACK DO?

  • Blue Planet II

  • Chris Packham: Asperger's and Me

  • Kingsman: The Golden Circle

    ★½

  • The Vietnam War

  • Lady Bird

    ★★★½

  • Darkest Hour

    ★★★½

  • The Shape of Water

    ★★★★

  • Dunkirk

    ★★★

  • Spider-Man: Homecoming

    ★★★½

  • Good Time

    ★★★★

  • Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

    ★★

  • Twin Peaks: The Return

  • history of the entire world, i guess

  • The Fate of the Furious

    ★★½

  • Lucky

    ★★★★

  • Song to Song

    ★½