Sort by

André has logged 144 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Black Mirror: Arkangel

Black Mirror: Arkangel

2017
×
★★★★
Edit this entry  
31
Black Mirror: USS Callister

Black Mirror: USS Callister

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
Florbela

Florbela

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Sangue Toureiro

Sangue Toureiro

1958
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Os Três da Vida Airada

Os Três da Vida Airada

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Vizinha do Lado

A Vizinha do Lado

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Eram Duzentos Irmãos

Eram Duzentos Irmãos

1952
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The Patio

The Patio

2004
×
★½
Edit this entry  
28
The Courtyard of the Ballads

The Courtyard of the Ballads

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Strange Case of Angelica

The Strange Case of Angelica

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Aldeia da Roupa Branca

Aldeia da Roupa Branca

1939
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
O Lampião da Estrela

O Lampião da Estrela

2000
×
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★½
Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Home Alone: The Holiday Heist

Home Alone: The Holiday Heist

2012
×
Read the review Edit this entry  
23
Home Alone 4

Home Alone 4

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Home Alone 3

Home Alone 3

1997
×
Edit this entry  
23
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Edit this entry  
20
Home

Home

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Almas Penadas

Almas Penadas

2013
×
Read the review Edit this entry  
20
High School Musical 2

High School Musical 2

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Das Boot

Das Boot

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Alta Fidelidade

Alta Fidelidade

2000
×
Read the review Edit this entry  
19
Anjo Caído

Anjo Caído

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
The Legend of 420

The Legend of 420

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Incendies

Incendies

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Eusébio: Um jogador de todos os tempos

Eusébio: Um jogador de todos os tempos

1992
×
★★★
Edit this entry  
17
On The Side

On The Side

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
A Song of Lisbon

A Song of Lisbon

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Lion of the Star

The Lion of the Star

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Eusébio: Story of a Legend

Eusébio: Story of a Legend

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Refrigerantes e Canções de Amor

Refrigerantes e Canções de Amor

2016
×
Read the review Edit this entry  
14
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Animal House

Animal House

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sabores e Sentidos

Sabores e Sentidos

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
13
PK

PK

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Best Years of Our Lives

The Best Years of Our Lives

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★★
Edit this entry  
09
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Love

Love

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Like Stars on Earth

Like Stars on Earth

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Emoji Movie

The Emoji Movie

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Malapata

Malapata

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
On Body and Soul

On Body and Soul

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry