2021

Felicia Felicia’s year to date

Highest rated films

  • Parasite

    ★★★★★

  • Pulp Fiction

    ★★★★★

  • Misery

    ★★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★

  • Memento

    ★★★★

  • Love, Simon

    ★★★★

  • Grease

    ★★★★

  • Nine to Five

    ★★★★

  • Avatar

    ★★★½

  • Boyz n the Hood

    ★★★½

  • Palm Springs

    ★★★

  • Eighth Grade

    ★★★

  • Fantastic Beasts and Where to Find Them

    ★★★

  • The Disaster Artist

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 63 Films watched
  • 10.5 Average per month
  • 2.5 Average per week

Milestones

First Film

My Girl

Jan 1

Most Watched

Friends: The Reunion

twice

Misery

twice

Parasite

twice

Last Film

Pulp Fiction

Jun 11

Genres, countries & languages

Comedy
35 films
Drama
34 films
Romance
20 films
Thriller
13 films
Adventure
12 films
Fantasy
12 films
Family
8 films
Mystery
8 films
Action
7 films
Music
6 films
USA
59 films
UK
7 films
Canada
4 films
New Zealand
4 films
South Korea
3 films
China
2 films
Sweden
1 film
Hong Kong
1 film
Czechia
1 film
France
1 film
English
63 films
Spanish
7 films
German
4 films
Korean
3 films
French
3 films
Italian
2 films
Swedish
1 film
Cantonese
1 film

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 16 Added 61

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Felicia’s most liked review

Misery

★★★★½

I watched this film for the first time last year and since then I haven’t really been able to get it out of my head.

This is what I personally want in a thriller/ horror movie, it is so intense that it gets scary, the fact that you don’t know…

More reviews

Felicia’s most liked list

Guilty pleasure

I’m not saying all of these movies are bad, some are I’m aware. But I think the reason they end up on my guilty pleasure list is because these are movies I can rewatch and enjoy over and over again. 

Some of them are nostalgic and some of them aren’t.

More lists

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

F*&% the Prom
Average weighted rating:

1.2

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Going to the Mat
Average weighted rating:

2.7

Films Felicia watched in 2021

  • Pulp Fiction
  • Nine to Five
  • Truth or Dare
  • High School Musical
  • Friends: The Reunion
  • Friends: The Reunion
  • Mamma Mia!
  • Gone Girl
  • Misery
  • Jojo Rabbit
  • Memento
  • Parasite
  • F*&% the Prom
  • 10 Things We Should Do Before We Break Up
  • Big
  • A Dog's Journey
  • Pretty Woman
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • Parasite
  • Brokeback Mountain
  • Clueless
  • Moxie
  • That Awkward Moment
  • Love and Monsters
  • The X Files: I Want to Believe
  • The X Files
  • Avatar
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • The Hateful Eight
  • Grease
  • Girls Just Want to Have Fun
  • Love, Simon
  • Billie Eilish: The World's a Little Blurry
  • The Disaster Artist
  • Palm Springs
  • Can't Buy Me Love
  • If Anything Happens I Love You
  • Going to the Mat
  • Frozen II
  • The Social Dilemma
  • #realityhigh
  • Framing Britney Spears
  • Charlie and the Chocolate Factory
  • Ghostbusters
  • To All the Boys: Always and Forever
  • The Goonies
  • How to Be Single
  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them
  • The Sun Is Also a Star
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Misery
  • Eighth Grade
  • Then Came You
  • Midsommar
  • Joker
  • LOL
  • Coming to America
  • Boyz n the Hood
  • Against All Odds
  • My Girl

World map

Highly rated films Felicia is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Bo Burnham: Inside
  • Judas and the Black Messiah
  • Mass
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • The Mitchells vs. The Machines
  • Luca
  • Joji

Highly rated with Felicia’s friends Patron

  • Parasite
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • Schindler's List
  • The Shawshank Redemption
  • Singin' in the Rain
  • 12 Angry Men
  • Whiplash
  • The Good, the Bad and the Ugly
  • Sunset Boulevard
  • Come and See
  • The Godfather
  • The Handmaiden
  • The Godfather: Part II
  • Inglourious Basterds
  • The Dark Knight
  • Before Sunrise
  • Portrait of a Lady on Fire
  • GoodFellas
  • Mad Max: Fury Road
  • The Shining
  • Jurassic Park
  • Fantastic Mr. Fox
  • Cinema Paradiso
  • Psycho
  • Terminator 2: Judgment Day
  • Interstellar
  • Your Name.
  • One Flew Over the Cuckoo's Nest
  • Rear Window
  • The Rocky Horror Picture Show
  • Moonlight
  • Mommy
  • 2001: A Space Odyssey
  • The Empire Strikes Back
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Before Sunset
  • The Silence of the Lambs
  • The Apartment
  • Mulholland Drive
  • Back to the Future
  • City of God
  • Spirited Away
  • La La Land
  • Inception
  • Alien
  • Pulp Fiction
  • Seven Samurai
  • Black Swan
  • Ratatouille
  • The Incredibles
  • Star Wars
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • La Haine
  • The Pianist
  • Paris, Texas
  • There Will Be Blood
  • Perfect Blue
  • Paddington 2
  • Apocalypse Now
  • Coco

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more