2020

Felicia Felicia’s year in review

Highest rated films

  • The Half of It

    ★★★

  • All the Bright Places

    ★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★★½

  • The Theory of Everything

    ★★★★½

  • Stand by Me

    ★★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★

  • 1917

    ★★★★

  • Big Fish

    ★★★★

  • Misery

    ★★★★

  • Close Encounters of the Third Kind

    ★★★★

  • Booksmart

    ★★★½

  • Sicario

    ★★★½

  • The Warriors

    ★★★½

  • A Rainy Day in New York

    ★★★½

  • Escape From Alcatraz

    ★★★½

  • Black Mirror: Bandersnatch

    ★★★

  • Hustlers

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 90 Films watched
  • 7.5 Average per month
  • 1.7 Average per week

Milestones

First Film

Jaws

Jan 11

Most Watched

Tall Girl

twice

Big Fish

twice

Back to the Future

twice

Last Film

Home Alone

Dec 24

Genres, countries & languages

Drama
48 films
Comedy
40 films
Romance
31 films
Adventure
23 films
Fantasy
19 films
Family
15 films
Thriller
14 films
Sci Fi
8 films
Crime
8 films
Music
7 films
USA
82 films
UK
16 films
Canada
3 films
Germany
2 films
China
2 films
Ireland
1 film
Italy
1 film
Poland
1 film
Spain
1 film
Sweden
1 film
English
90 films
Spanish
10 films
French
6 films
Italian
5 films
Swedish
3 films
Japanese
3 films
Portuguese
3 films
Chinese
2 films
Latin
1 film
Polish
1 film

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 20 Added 153

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Felicia’s most liked review

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

“Nessie?
YOU NICKNAMED MY DAUGHTER AFTER THE LOCH NESS MONSTER?”  
ALWAYS CRACKS ME UP


B & E having crazy vampire sex 



Jacob stripping in front of Charlie was fun




Jacob having a wolf bond thingy with Bella’s and Edwards child, creepy



Rami freaking Malek 



the battle scene is kind of iconic…

More reviews

Felicia’s most liked list

Highs and lows

Highest Average

Back to the Future
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

365 Days
Average weighted rating:

1.1

Most Popular

Once Upon a Time… in Hollywood
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

School's Out!
Average weighted rating:

3.6

Films Felicia watched in 2020

  • Home Alone
  • How the Grinch Stole Christmas
  • ariana grande: excuse me, i love you
  • Sicario
  • Inside Out
  • The Knight Before Christmas
  • Tall Girl
  • Big Fish
  • Big Fish
  • Shawn Mendes: In Wonder
  • We're the Millers
  • The Princess Switch: Switched Again
  • Cocktail
  • Carrie
  • Hustlers
  • Back to the Future Part III
  • Back to the Future Part II
  • Back to the Future
  • Midsommar
  • The Lion King
  • High School Musical
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1
  • Harry Potter and the Half-Blood Prince
  • Enola Holmes
  • Harry Potter and the Order of the Phoenix
  • Harry Potter and the Goblet of Fire
  • The Babysitter
  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
  • Black Mirror: Bandersnatch
  • But I'm a Cheerleader
  • Harry Potter and the Chamber of Secrets
  • Harry Potter and the Philosopher's Stone
  • Good Will Hunting
  • What a Girl Wants
  • It Takes Two
  • Close Encounters of the Third Kind
  • The Theory of Everything
  • Crossroads
  • E.T. the Extra-Terrestrial
  • Best Seller
  • Love Story
  • School's Out!
  • Radio Rebel
  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2
  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1
  • The Twilight Saga: Eclipse
  • The Kissing Booth 3
  • The Twilight Saga: New Moon
  • Twilight
  • Brain on Fire
  • La Bamba
  • Footloose
  • Stand by Me
  • Escape From Alcatraz
  • Freedom Writers
  • Booksmart
  • All the Bright Places
  • Instant Family
  • The Kissing Booth 2
  • The Goldfinch
  • It Chapter Two
  • The F**k-It List
  • Back to the Future
  • A Rainy Day in New York
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Sixteen Candles
  • 365 Days
  • Breakfast at Tiffany's
  • Uncle Buck
  • 8 Mile
  • Ferris Bueller's Day Off
  • Dazed and Confused
  • Grease
  • Misery
  • Funny Girl
  • The Half of It
  • The Breakfast Club
  • The Warriors
  • Bad Boys
  • Tall Girl
  • Dismissed
  • Yesterday
  • To All the Boys: P.S. I Still Love You
  • 1917
  • Bird Box
  • Call Me by Your Name
  • Wet Hot American Summer
  • Gone Girl
  • Jaws

World map

Highly rated films Felicia is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Taylor Swift City of Lover Concert
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • The Father
  • Hamilton
  • Black Is King
  • Minari
  • Wolfwalkers

Highly rated with Felicia’s friends Patron

  • 12 Angry Men
  • The Good, the Bad and the Ugly
  • The Shawshank Redemption
  • Parasite
  • Whiplash
  • Dead Poets Society
  • Singin' in the Rain
  • The Incredibles
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • Pulp Fiction
  • The Godfather: Part II
  • Spirited Away
  • Sunset Boulevard
  • GoodFellas
  • Come and See
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • The Dark Knight
  • The Godfather
  • Mulholland Drive
  • The Empire Strikes Back
  • Your Name.
  • Back to the Future
  • Apocalypse Now
  • Terminator 2: Judgment Day
  • Schindler's List
  • Inglourious Basterds
  • Fight Club
  • Taxi Driver
  • Do the Right Thing
  • La La Land
  • The Silence of the Lambs
  • Before Sunset
  • There Will Be Blood
  • Paddington 2
  • Children of Men
  • The Shining
  • Inception
  • It's a Wonderful Life
  • Arrival
  • Oldboy
  • Seven Samurai
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Psycho
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • Folklore: The Long Pond Studio Sessions
  • Magnolia
  • Interstellar
  • Mad Max: Fury Road
  • The Haunting of Hill House
  • The Thing
  • Barry Lyndon
  • Punch-Drunk Love
  • Blade Runner 2049
  • The Social Network
  • Before Sunrise
  • Rosemary's Baby
  • Se7en
  • La Haine
  • Django Unchained
  • Gone Girl

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more