Federico has written 12 reviews for films rated ★★★★½ .

  • Evil Dead II

    Evil Dead II

    ★★★★½

    This is the f̶u̶n̶n̶i̶e̶s̶t̶ ̶ grooviest horror movie I've ever seen

  • The Killing of a Sacred Deer

    The Killing of a Sacred Deer

    ★★★★½

    There's something about Yorgos' films that make them so hypnotic, I don't know if it is that weird super straightforward dialogue that manages to be both explicit and subtle at the same time, or his camera, or the sole sheer creativity of their plots. Nonetheless, The Killing of a Sacred Deer managed to stress me as much as it managed to glue me to the screen and activate all of my neurons to probably leave me thinking for some days…

  • A Clockwork Orange

    A Clockwork Orange

    ★★★★½

    I'm going to start calling Beethoven my ol' friend Ludwig Van

    I need to watch this way more than one time to say something about it, it covers so many topics in such an interesting way, politics, morality, violence even relegion are touched so subtlety maybe, yet with an interesting deepness. Great movie, the first of Kubrick I actually like and enjoy.

  • The Batman

    The Batman

    ★★★★½

    Still good.

  • The Batman

    The Batman

    ★★★★½

    This is the best Batman ever put on screen fight me.
    It's a fantastic movie, the music and sound effects are Oscar worthy, its photography is incredible and every performance (specially Pattinson's) is amazing.


    The plot is great although a bit too much similar to Seven, and it is a tad long but not too much that it gets heavy.


    The action sequences are incredible, and Batman is so good that he steals every scene he is in. His presence…

  • The Favourite

    The Favourite

    ★★★★½

    It's amazing how I hate every character in this movie but also like them?

  • Don't Look Up

    Don't Look Up

    ★★★★½

    I watched this film with my whole family, most of them left the room at the hour mark calling it "bizarre", "unrealistic" and "un bodrio".

    It was funny that my family was unable to consume media that deviates a bit from the standard Hollywood blockbuster, they expected this to be a popcorn flick about scientists trying to save the world from a comet and then succeeding by a millisecond, the happy ending and let's keep on like nothing's happened!

    They…

  • Sicario

    Sicario

    ★★★★½

    I'm not the kind of guy that really likes movies about narcos and cops and that sort of thing, but this movie feels like a such a fresh and original take on an otherwise very exploited theme.

    Exploring morality and the dark side of the so called justice keepers, the movie feels you with questions about right or wrong but gives you no answers; because they aren't any.

    Everything's grey with shades of red, and the deep moral questions the…

  • Portrait of a Lady on Fire

    Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

    I really really liked this lesbian version of Call me by your name.



    Jokes aside, this movie is really really good (and it's really not a copy of cbyn)

  • Midsommar

    Midsommar

    ★★★★½

    "It must be horrible to be there having sex when suddenly an old lady comes and pushes you from the butt"
    -Nano

    Those words up there were said by a friend after the film and I gotta say, that's kind of a good way to summarize some aspects of the movie.


    I'm once again impressed by Ari Aster's ability to write such astonishly realistic dialogues.

    And everything else he does.

  • Lake Mungo

    Lake Mungo

    ★★★★½

    I feel like something bad is going to happen to me. I feel like something bad has happened. It hasn't reached me yet but it's on its way.

    The more I discuss this film with my friends, the more I like it.
    It's sad, it's eerie and it feels so real.

    The movie is so creepy, but not in a regular, hollywoddy kind of way. Every time I think about certain scenes, I get this chills I often got when discussing…

  • Halloween

    Halloween

    ★★★★½

    I really, really, really enjoyed this movie.
    I hadn't feel this level of dread and anxiety for a long long time. 
    I don't know why, but I really felt everyone of the kills of this movie. I felt the fear each one of Michael victims felt.
    I really don't get why there are so many low scores, maybe im too young and stupid still.