Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★
Edit this entry  
12
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Scooby-Doo on Zombie Island

Scooby-Doo on Zombie Island

1998
×
★★★
Edit this entry  
30
Psycho Goreman

Psycho Goreman

2020
×
★★★½
Edit this entry  
29
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★½
Edit this entry  
15
About Time

About Time

2013
×
★★★½
Edit this entry  
08
Rango

Rango

2011
×
★★★
Edit this entry  
04
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Us

Us

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★
Edit this entry  
29
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Edit this entry  
20
Surf's Up

Surf's Up

2007
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★
Edit this entry  
04
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★
Edit this entry  
03
Batman: The Killing Joke

Batman: The Killing Joke

2016
×
Edit this entry  
02
The Voices

The Voices

2014
×
★★½
Edit this entry  
01
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★
Edit this entry  
29
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★
Edit this entry  
27
Okja

Okja

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★½
Edit this entry  
24
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Edit this entry  
20
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Edit this entry  
14
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★½
Edit this entry  
14
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★
Edit this entry  
13
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Edit this entry  
07
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Game

The Game

1997
×
★★★½
Edit this entry  
31
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★½
Edit this entry  
16
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★
Edit this entry  
11
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Edit this entry