Sort by

FarrierCollins has logged 309 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sixteen Candles

Sixteen Candles

1984
×
Read the review Edit this entry  
30
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Batman Unmasked: The Psychology of 'The Dark Knight'

Batman Unmasked: The Psychology of 'The Dark Knight'

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Next Floor

Next Floor

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
120 Seconds to Get Elected

120 Seconds to Get Elected

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Rated R for Nudity

Rated R for Nudity

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Whiplash

Whiplash

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Snowbird

Snowbird

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Psychology of Dream Analysis

The Psychology of Dream Analysis

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Evil Demon Golfball from Hell!!!

Evil Demon Golfball from Hell!!!

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Easy A

Easy A

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Cloudy with a Chance of Meatballs

Cloudy with a Chance of Meatballs

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Jack-Jack Attack

Jack-Jack Attack

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Boundin'

Boundin'

2003
×
Read the review Edit this entry  
20
Mr. Incredible and Pals

Mr. Incredible and Pals

2005
×
Read the review Edit this entry  
19
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Crazy Heart

Crazy Heart

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Their Finest

Their Finest

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Zookeeper's Wife

The Zookeeper's Wife

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Moon

Moon

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Frank

Frank

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Colossal

Colossal

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Song to Song

Song to Song

2017
×
Read the review Edit this entry  
05
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Campaign

The Campaign

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Clue

Clue

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Teenage Mutant Ninja Turtles

Teenage Mutant Ninja Turtles

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Split

Split

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry