Fares has logged 26 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Metamorphosis of Birds

The Metamorphosis of Birds

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Tangerines

Tangerines

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★½
Edit this entry  
28
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Edit this entry  
27
Landscape in the Mist

Landscape in the Mist

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Drive

Drive

2011
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Werckmeister Harmonies

Werckmeister Harmonies

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Edit this entry  
16
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Fifth Seal

The Fifth Seal

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Eternity and a Day

Eternity and a Day

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry