Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Children of Heaven

Children of Heaven

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Insider

The Insider

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Amarcord

Amarcord

1973
×
★★★★
Edit this entry  
11
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Happiness

Happiness

1935
×
★★★★
Edit this entry  
03
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★
Edit this entry  
02
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Edit this entry  
31
Theeb

Theeb

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Loveless

Loveless

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Through the Olive Trees

Through the Olive Trees

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
Distant

Distant

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Edit this entry  
17
Life, and Nothing More...

Life, and Nothing More...

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Au Revoir les Enfants

Au Revoir les Enfants

1987
×
★★★★
Edit this entry  
11
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Weeping Meadow

The Weeping Meadow

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
06
I Stand Alone

I Stand Alone

1998
×
Edit this entry  
05
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
Edit this entry  
02
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
La Strada

La Strada

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★
Edit this entry  
28
Rope

Rope

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
25
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★
Edit this entry  
23
Being There

Being There

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Wind Will Carry Us

The Wind Will Carry Us

1999
×
★★★★
Edit this entry  
19
Underground

Underground

1995
×
★★★★
Edit this entry  
17
2046

2046

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
16
A Short Film About Love

A Short Film About Love

1988
×
Edit this entry  
15
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Machinist

The Machinist

2004
×
★★★
Edit this entry  
13
Once Upon a Time in Anatolia

Once Upon a Time in Anatolia

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★
Edit this entry  
11
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★
Edit this entry  
10
Alien

Alien

1979
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
07
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
Edit this entry  
05
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★
Edit this entry  
02
HyperNormalisation

HyperNormalisation

2016
×
Edit this entry  
30
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★½
Edit this entry  
28
Hannibal

Hannibal

2001
×
★★★½
Edit this entry  
27
Investigation of a Citizen Above Suspicion

Investigation of a Citizen Above Suspicion

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★
Edit this entry