• Like Crazy

    Like Crazy

    ★★★½

    The story may be thin, but it offered a great atmosphere and vibes.
    It's intimate and subtly sad, which is exactly what I love.

    The visual simplicity conveys a lot of meaning, and the cinematographer's shot composition and lighting evoke strong emotions and intimacy, as if he has studied psychology!

    I guess it's time for me to admit that I am indeed, a hopeless romantic?!

  • Girlfriends

    Girlfriends

    ★★★½

    The path to success is often lined with struggles.

    P.S.
    I will be a great, successful photographer one day, that's a promise!

  • American Fiction

    American Fiction

    ★★★★

    The dumber I behave, the richer I get!

    Well, FUCK!
    This film is laughing out loud in our faces. It's laughing at us, at itself, at the Oscars community, and at the whole of modern American society.

    So clever, funny, and sophisticated; textbook satire!
    And that Johnnie Walker metaphor was on point.

  • One Day

    One Day

    ★★★★½

    -I just thought I had finally got rid of you!
    -I don't think you can.

    عارفين لما تشوفوا مسلسل من انتاج نتفليكس و معمول عنه من قبل فيلم و هو بالأصل كتاب، و تشوفوا البوستر و الممثلين و بتحكموا عالمسلسل إنه حيكون تافه و زبالة و مش حلو بكل سهولة؟ هو غالبًا الحكم بكون صح، بس مش هالمرة، هالمسلسل غلطني و حكمي المسبق عليه طلع غلط و غلط كبير كمان.

    واحد من أحسن المسلسلات الدرامية و الرومانسية اللي شفتها بحياتي…

  • Foe

    Foe

    ★★★½

    Irish people are inherently cute and sexy and charming! They're born with it!
    I believe all movies should star Irish actors.

    Also, why y'all hate this so much?!

  • The Iron Claw

    The Iron Claw

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I used to be a brother, and I'm not a brother anymore.

    This quote hit me the hardest! It's been 18 years since I lost my brother, and I still haven't fully recovered from it!
    Losing a brother is something that may never be fully overcome, so imagine losing all of your brothers, one by one!

    Too much testosterone, love, and exceptionally strong and beautiful bonds mixed with unfortunate, devastating "bad luck."
    This was not your classic rise and fall…

  • PVT Chat

    PVT Chat

    ★★★

    Cute film, but Jesus Christ... Julia Fox was Julia Foxing hard!!!

  • Suncoast

    Suncoast

    ★★★★

    What a surprise that was!

    This wasn't a heavy film, but a very serious one.
    So real and touching, it's definitely not your typical average teen film!
    Grief, self-doubt, different perspectives, maturity, brotherhood, motherhood—this film is tackling a lot of topics and doing it with so much smoothness and efficiency!

    It's really well-written to a point that if you actually judged its characters, you'd prove its point! Genius!

    Doris and Paul are my new favorite couple!
    Nico Parker was so adorable, and actually really talented, and Woody Harrelson, you'll always be the man who never fails to capture our hearts! What a performance!

  • Secretary

    Secretary

    ★★★

    To love is to spank and being spanked!

  • Lover, Stalker, Killer

    Lover, Stalker, Killer

    I was kind of zoned out, but it seems like there was some crazy stuff going on because my mom was really getting into it, making all sorts of weird and intense facial expressions.

    The cinematographer was definitely cinematographing tho 🤷🏻‍♂️

  • Nimona

    Nimona

    ★★★★

    That was unexpectedly emotional and unexpectedly fun! I couldn't believe I teared up watching it. Nimona truly stole my heart with her cool and lovable character!

    Also, METALLL 🤘🏻😈

  • Anyone But You

    Anyone But You

    ★★

    Old romcoms used to feature big, famous actors who relied on their on-screen charm and chemistry to carry the film, but now, apparently all it takes is a great pair of boobs, because you know, that's all it takes to succeed!