Sort by

fanwithaplann has logged 25 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
Read the review Edit this entry  
22
8½

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
Read the review Edit this entry  
05
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry