Jeff! has logged 44 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
School for Postmen

School for Postmen

1946
×
Edit this entry  
27
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Uncle Yanco

Uncle Yanco

1967
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Holiday

Holiday

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
★★★½
Edit this entry  
21
Notorious

Notorious

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Portrait of a Lazy Woman

Portrait of a Lazy Woman

1986
×
Edit this entry  
20
Stray Dog

Stray Dog

1949
×
★★★★
Edit this entry  
20
Hotel Monterey

Hotel Monterey

1972
×
★★★★
Edit this entry  
20
Guess Who's Coming to Dinner

Guess Who's Coming to Dinner

1967
×
★★★½
Edit this entry  
19
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Wings

Wings

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Elsa the Rose

Elsa the Rose

1966
×
Edit this entry  
17
Les 3 Boutons

Les 3 Boutons

2015
×
Edit this entry  
17
The Pleasure of Love in Iran

The Pleasure of Love in Iran

1976
×
Edit this entry  
17
You've Got Beautiful Stairs, You Know...

You've Got Beautiful Stairs, You Know...

1986
×
Edit this entry  
16
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★½
Edit this entry  
16
Willy's Wonderland

Willy's Wonderland

2021
×
Read the review Edit this entry  
15
To All the Boys: Always and Forever

To All the Boys: Always and Forever

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Earwig and the Witch

Earwig and the Witch

2020
×
Read the review Edit this entry  
10
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
La Chambre

La Chambre

1972
×
Edit this entry  
10
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★½
Edit this entry  
10
Blow Up My Town

Blow Up My Town

1968
×
Edit this entry  
09
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Women Reply

Women Reply

1975
×
Edit this entry  
09
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Salut les Cubains

Salut les Cubains

1963
×
Edit this entry  
08
Rope

Rope

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★
Edit this entry  
05
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Embrace of the Serpent

Embrace of the Serpent

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
City of Joy

City of Joy

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★½
Edit this entry  
02
Coffee and Cigarettes

Coffee and Cigarettes

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
01
American Hustle

American Hustle

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★
Edit this entry