Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
The Human Voice

The Human Voice

2020
×
★★★★
Edit this entry  
01
Lux Æterna

Lux Æterna

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Edit this entry  
23
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★
Edit this entry  
14
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★
Edit this entry  
13
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★
Edit this entry  
13
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★½
Edit this entry  
13
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Edit this entry  
13
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Edit this entry  
12
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★
Edit this entry  
12
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★
Edit this entry  
29
Bad Luck Banging or Loony Porn

Bad Luck Banging or Loony Porn

2021
×
Edit this entry  
18
The Pervert's Guide to Cinema

The Pervert's Guide to Cinema

2006
×
★★★★
Edit this entry  
28
Tramps

Tramps

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
1917

1917

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
21
I May Destroy You

I May Destroy You

2020
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Man Who Knew Infinity

The Man Who Knew Infinity

2015
×
★★½
Edit this entry  
14
Inside Bill's Brain: Decoding Bill Gates

Inside Bill's Brain: Decoding Bill Gates

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
Of Human Bondage

Of Human Bondage

1934
×
★★½
Edit this entry  
14
Salon Kitty

Salon Kitty

1976
×
★★★
Edit this entry  
14
The Last Shaman

The Last Shaman

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Whistlers

The Whistlers

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
Journey to the Shore

Journey to the Shore

2015
×
★★★
Edit this entry  
17
Sex and Broadcasting

Sex and Broadcasting

2014
×
Edit this entry  
15
It's a Sin

It's a Sin

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★★½
Edit this entry  
10
Trans-Europ-Express

Trans-Europ-Express

1966
×
★★★
Edit this entry  
09
Stump the Guesser

Stump the Guesser

2020
×
Edit this entry  
04
Human Traffic

Human Traffic

1999
×
Edit this entry  
04
Gringo

Gringo

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
03
La Strada

La Strada

1954
×
Edit this entry  
02
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★½
Edit this entry  
01
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★½
Edit this entry  
30
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★
Edit this entry  
28
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
12
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★
Edit this entry  
07
Gringo

Gringo

2018
×
½
Read prior review Edit this entry  
28
The Hitman's Bodyguard

The Hitman's Bodyguard

2017
×
★★★½
Edit this entry  
07
Nimic

Nimic

2019
×
Edit this entry  
06
Venom

Venom

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Spy

The Spy

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★
Edit this entry  
09
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Normal People

Normal People

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The War Zone: Eva Braun: Hitler's Mistress

The War Zone: Eva Braun: Hitler's Mistress

2005
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Edit this entry