Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sleeping Dogs Lie

Sleeping Dogs Lie

2006
×
★★
Edit this entry  
19
Speedway

Speedway

1968
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Cars

Cars

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Host

The Host

2006
×
★★★
Edit this entry  
13
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Celebration

The Celebration

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Gomorrah

Gomorrah

2008
×
★★½
Edit this entry  
01
Through the Olive Trees

Through the Olive Trees

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
Edit this entry  
30
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Raise the Red Lantern

Raise the Red Lantern

1991
×
Read the review Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Edit this entry  
21
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Rififi

Rififi

1955
×
★★★★
Edit this entry  
16
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
Read the review Edit this entry  
15
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ju-on: The Grudge

Ju-on: The Grudge

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★
Edit this entry  
04
One Sings, the Other Doesn't

One Sings, the Other Doesn't

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Mala Noche

Mala Noche

1986
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
Edit this entry  
02
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Project X

Project X

2012
×
★½
Edit this entry  
01
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
30
New Jack City

New Jack City

1991
×
★★★★
Edit this entry  
28
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Island of Lost Souls

Island of Lost Souls

1932
×
★★★★
Edit this entry  
27
Shaft

Shaft

1971
×
★★★½
Edit this entry  
27
Gloria

Gloria

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Unhinged

Unhinged

2020
×
★★★
Edit this entry  
20
The Marriage of Maria Braun

The Marriage of Maria Braun

1979
×
★★★½
Edit this entry  
19
Point Blank

Point Blank

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★
Edit this entry  
13
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
12
9/11

9/11

2002
×
Edit this entry  
11
An Evening with Tim Heidecker

An Evening with Tim Heidecker

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Public Enemy

The Public Enemy

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Batman

Batman

1989
×
Edit this entry  
05
Weekend

Weekend

1967
×
Edit this entry  
05
Whitmer Thomas: The Golden One

Whitmer Thomas: The Golden One

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Jerry Maguire

Jerry Maguire

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
Read the review Edit this entry