Sort by

rodrigo has logged 65 entries for films during April 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
In the Darkness of Time

In the Darkness of Time

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Fiancés of Macdonald Bridge

The Fiancés of Macdonald Bridge

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pay Day

Pay Day

1922
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Zig Zig

Zig Zig

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Tribute to Zgougou the Cat

Tribute to Zgougou the Cat

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
8½

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Uncle Yanco

Uncle Yanco

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Knife in the Water

Knife in the Water

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Le Bel Indifférent

Le Bel Indifférent

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Devils

The Devils

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Le Petit Soldat

Le Petit Soldat

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Suzanne’s Career

Suzanne’s Career

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Antoine and Colette

Antoine and Colette

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Stolen Kisses

Stolen Kisses

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Charade

Charade

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Look Back in Anger

Look Back in Anger

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Two Men and a Wardrobe

Two Men and a Wardrobe

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Purple Noon

Purple Noon

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Contempt

Contempt

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Creatures

The Creatures

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Along the Coast

Along the Coast

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Shoot the Piano Player

Shoot the Piano Player

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Man There Was

A Man There Was

1917
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Soft Skin

The Soft Skin

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
X

X

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
American History X

American History X

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Orphan

Orphan

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry