Sort by

ro has logged 248 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
Pearl

Pearl

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Prey for the Devil

Prey for the Devil

2022
×
Read the review Edit this entry  
12
Zig Zig

Zig Zig

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
I Stand Alone

I Stand Alone

1998
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Living End

The Living End

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Song of Love

Song of Love

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
How to Steal a Million

How to Steal a Million

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Shame

Shame

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Funny Face

Funny Face

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Cops

Cops

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ballet Mécanique

Ballet Mécanique

1924
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
One, Two, Three

One, Two, Three

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Children's Hour

The Children's Hour

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Salut les Cubains

Salut les Cubains

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Marguerite Duras interviews Jeanne Moreau

Marguerite Duras interviews Jeanne Moreau

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
La Collectionneuse

La Collectionneuse

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Bakery Girl of Monceau

The Bakery Girl of Monceau

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Flying Padre

Flying Padre

1951
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Third Lover

The Third Lover

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pink Narcissus

Pink Narcissus

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fireworks

Fireworks

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Crash

Crash

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Blow Up My Town

Blow Up My Town

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Through a Glass Darkly

Through a Glass Darkly

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Mischief Makers

The Mischief Makers

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Scorpio Rising

Scorpio Rising

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Time Piece

Time Piece

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Laura

Laura

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rope

Rope

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry