Sort by

ro has logged 42 entries for films during November 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Election

Election

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cat City

Cat City

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Enemy

Enemy

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Zola

Zola

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Girl with a Pearl Earring

Girl with a Pearl Earring

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
About Time

About Time

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Loved Ones

The Loved Ones

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
National Theatre Live: Fleabag

National Theatre Live: Fleabag

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
May

May

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Inception

Inception

2010
×
Read the review Edit this entry  
03
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Four Flies on Grey Velvet

Four Flies on Grey Velvet

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry