Fajar Ibrahim has logged 42 entries for films during October 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Unforgettable

Unforgettable

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Seondal: The Man Who Sells the River

Seondal: The Man Who Sells the River

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Filosofi Kopi

Filosofi Kopi

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
One Way Trip

One Way Trip

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Himalayas

The Himalayas

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Worst Woman

Worst Woman

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Phantom Detective

Phantom Detective

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Boys Who Cried Wolf

The Boys Who Cried Wolf

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Love for Share

Love for Share

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Joni's Promise

Joni's Promise

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jack Reacher: Never Go Back

Jack Reacher: Never Go Back

2016
×
★★½
Edit this entry  
23
Elle

Elle

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Signs

Signs

2002
×
★★★★
Edit this entry  
22
Nerve

Nerve

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Bridget Jones's Baby

Bridget Jones's Baby

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Wild

Wild

2016
×
★★★
Edit this entry  
17
LenaLove

LenaLove

2016
×
★★
Edit this entry  
17
Coconut Hero

Coconut Hero

2015
×
★★★½
Edit this entry  
16
24 Weeks

24 Weeks

2016
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Culpable

The Culpable

2015
×
★★★★
Edit this entry  
16
The People vs. Fritz Bauer

The People vs. Fritz Bauer

2015
×
★★½
Edit this entry  
15
Victoria

Victoria

2015
×
★★★★
Edit this entry  
15
A Heavy Heart

A Heavy Heart

2015
×
★★★½
Edit this entry  
15
Greetings from Fukushima

Greetings from Fukushima

2016
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★★½
Edit this entry  
12
Inferno

Inferno

2016
×
★★
Edit this entry  
11
Blair Witch

Blair Witch

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Moscow Does Not Believe in Tears

Moscow Does Not Believe in Tears

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Snowden

Snowden

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Monster Calls

A Monster Calls

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
After the Curfew

After the Curfew

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Yoga Hosers

Yoga Hosers

2016
×
Read the review Edit this entry  
05
Deepwater Horizon

Deepwater Horizon

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Erased

Erased

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Storks

Storks

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Master: A LEGO Ninjago Short

The Master: A LEGO Ninjago Short

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry