Fajar Ibrahim has logged 308 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Why Him?

Why Him?

2016
×
Edit this entry  
28
Everyone Else

Everyone Else

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Headshot

Headshot

2016
×
★★★
Edit this entry  
28
Check the Store Next Door

Check the Store Next Door

2016
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Dangal

Dangal

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Sweet Bean

Sweet Bean

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Man Called Ove

A Man Called Ove

2015
×
★★★½
Edit this entry  
23
Passengers

Passengers

2016
×
★★★
Edit this entry  
23
Assassin's Creed

Assassin's Creed

2016
×
★★
Edit this entry  
23
My Annoying Brother

My Annoying Brother

2016
×
★★★
Edit this entry  
22
Divines

Divines

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Queen of Earth

Queen of Earth

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sunya

Sunya

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dog

Dog

2001
×
★★★½
Edit this entry  
19
Milk

Milk

1998
×
★★★
Edit this entry  
19
Laurence Anyways

Laurence Anyways

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bulan Terbelah di Langit Amerika 2

Bulan Terbelah di Langit Amerika 2

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Things I Like, Things I Don't Like

Things I Like, Things I Don't Like

1989
×
★★★½
Edit this entry  
14
In Transit

In Transit

1986
×
★★★½
Edit this entry  
14
All the Boys Are Called Patrick

All the Boys Are Called Patrick

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Inner Workings

Inner Workings

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Sing

Sing

2016
×
★★★
Edit this entry  
07
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★½
Edit this entry  
06
Stranger by the Lake

Stranger by the Lake

2013
×
★★★
Edit this entry  
05
Julieta

Julieta

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Always Shine

Always Shine

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Kingdom of Dreams and Madness

The Kingdom of Dreams and Madness

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Borrowed Time

Borrowed Time

2015
×
★★★
Edit this entry  
01
Bridget Jones: The Edge of Reason

Bridget Jones: The Edge of Reason

2004
×
★★½
Edit this entry  
30
Underworld: Blood Wars

Underworld: Blood Wars

2016
×
Edit this entry  
30
Dear Zindagi

Dear Zindagi

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Pink

Pink

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Indignation

Indignation

2016
×
★★★
Edit this entry  
28
The Chaser

The Chaser

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Death Note: Light Up the New World

Death Note: Light Up the New World

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Under the Shadow

Under the Shadow

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
Edit this entry  
27
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★
Edit this entry  
26
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Inner Workings

Inner Workings

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★★★
Edit this entry  
19
August Rush

August Rush

2007
×
★★★
Edit this entry  
18
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★½
Edit this entry  
16
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry