Philbert has logged 33 entries for films during July 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Gameboys: The Movie

Gameboys: The Movie

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Rurouni Kenshin: The Beginning

Rurouni Kenshin: The Beginning

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
F9

F9

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Show Me What You Got

Show Me What You Got

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
A Sun-Tribe Myth from the Bakumatsu Era

A Sun-Tribe Myth from the Bakumatsu Era

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Wife of Seishu Hanaoka

The Wife of Seishu Hanaoka

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Music

Music

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Play It Cool

Play It Cool

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Happy Hour

Happy Hour

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Zola

Zola

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
My Amanda

My Amanda

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Manji

Manji

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Gunpowder Milkshake

Gunpowder Milkshake

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Blind Beast

Blind Beast

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pig

Pig

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Red Angel

Red Angel

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Classic Horror Story

A Classic Horror Story

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
Kisses

Kisses

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Afraid To Die

Afraid To Die

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Blue Sky Maiden

The Blue Sky Maiden

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Irezumi

Irezumi

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Wife! Be Like a Rose!

Wife! Be Like a Rose!

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Sparks Brothers

The Sparks Brothers

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Cleaners

Cleaners

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Ballad of Narayama

The Ballad of Narayama

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Ballad of Narayama

The Ballad of Narayama

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
My Darling of the Mountains

My Darling of the Mountains

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Tomorrow War

The Tomorrow War

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry